Assesment centre, czyli coś więcej niż pytania rekrutacyjne

0
1355

Coraz częściej możemy spotkać się rekrutacją na zasadzie assesment centre. To bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla rekruterów jak i dla ubiegających się o konkretne stanowisko.  Z całą pewnością nie są to tradycyjne pytania rekrutacyjne, a forma, która pozwala wybrać najlepszego kandydata. Na czym polega to konkretne rozwiązanie?

 

Zwykłe pytania rekrutacyjne nie dadzą pełnego obrazu potencjalnego przyszłego pracownika. Właśnie dlatego na wyższe stanowiska coraz częściej organizuje się assesment centre. Na czym konkretnie polega? Sprawdź, wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Czym jest assesment centre?

To metoda w procesie rekrutacji, która ze względu na swoją wszechstronność służy głównie do selekcji i oceny menedżerów. Umożliwia zdawanie kompleksowych egzaminów i ocenę kandydatów w oparciu o wiedzę merytoryczną, umiejętności interpersonalne oraz możliwości rozwoju. Centrum ewaluacyjne łączy rożne opcje sprawdzania kandydatów i staje się coraz powszechniejszą metodą. Czym więc jest Assessment Center w praktyce? Przede wszystkim to coś więcej niż pytania rekrutacyjne. Metoda ta obejmuje różne formy wywiadów, quizów (w tym testów psychologicznych) oraz gier zespołowych, mających na celu ujawnienie skłonności kandydatów do określonej kariery. Różne metody dają potencjalnym pracodawcom kompleksową ocenę kandydatów na dane stanowisko.

Czym jest assesment centre?
Fot. Pexels

Czy assesment centre uwzględnia pytania rekrutacyjne?

Przede wszystkim metoda ta wykorzystuje różnego rodzaju testy jako narzędzia pomocnicze. Nie można bowiem mieć 100% pewności, że osoba o wybitnych wynikach odniesie sukces na danym stanowisku. Oczywiście takie sprawdziany ocenią obecną sytuację i mogą sprawdzić, czy posiada on określone funkcje wymagane do pracy na stanowisku menadżer. Jakie opcje możesz spotkać na takim spotkaniu?

  • testy osobowości – sprawdzają umiejętności i osobowości kandydatów. Mogą to być umiejętności komunikacyjne czy odporność na presję i stres;
  • testy inteligencji – badają proces myślowy i umiejętności wyciągania wniosków. To element szczególnie ważny w procesie selekcji kandydatów, którzy muszą mieć umiejętność trafnego i logicznego myślenia. Osoby ubiegające się o pracę mogą spotkać się z takimi badaniami podczas rekrutacji na stanowiska, takie jak: analitycy, audytorzy, eksperci ds. wdrożeń.
  • testy umiejętności – służą do sprawdzania określonych typów umiejętności kandydatów. Sprawdzają przede wszystkim zdolności percepcyjne, cyfrowe i manualne.
Czym jest assesment centre?
Fot. Pexels

Zadania próbne

Inną metodą stosowaną podczas takiej rekrutacji są zadania próbne. Służą do sprawdzenia kandydata, jego umiejętności i przygotowania do wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku. Mogą być prawdziwe lub symulowane. Rzeczywistym zadaniem jest wykorzystanie czynności, które kandydat napotka w przyszłej pracy. Na przykład test na stanowisko asystenta może wykorzystywać program Word lub Excel do wykonania zadania. Pozwala to szybko ocenić poziom znajomości tych programów. Wadą rzeczywistych zadań jest niewielki zakres umiejętności, które można ocenić. Ćwiczenia symulacyjne mają na celu zweryfikowanie zdolności kandydata do kreatywnego myślenia, które są oceniane w hipotetycznych sytuacjach. Dlatego badana jest nie wiedza i umiejętności merytoryczne, ale umiejętność wykorzystania ich w wyobraźni.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W takim spotkaniu bierze udział od kilku do kilkunastu osób. Wszystko to dlatego, że zachowanie kandydatów musi być uważnie obserwowane. Jest to natomiast możliwe tylko w malej grupie. Cały proces jest planowany, a następnie obserwowany przez ewaluatora (zwykle psychologa, personel HR i odpowiednio przeszkolonego menedżera). Dane zebrane przez każdego oceniającego są podsumowywane i zliczane na końcowym wyniku oceniającego. Taki proces ma za zadanie wybrać personel o wyjątkowych cechach i umiejętnościach. Ponieważ ćwiczenia i zadania są ściśle związane z rzeczywistymi obowiązkami w pracy, można przeprowadzić prostą i wszechstronną ocenę każdego kandydata. Respondenci, którzy skorzystali z tej metody oraz firmy, które zamówiły spotkanie, wystawiły takiemu rozwiązaniu oceny pozytywne recenzje.

 

Z całą pewnością assesment centre jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne pytania rekrutacyjne. Warto chociaż jeden raz w życiu wziąć udział w takiej rekrutacji i sprawdzić, jak ona wygląda w praktyce. To bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. To natomiast kolejny element rozwoju osobistego, który jest niezmiernie ważny. A jeżeli szykujesz się do takiego spotkania, życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here