Dotacje na firmę – gdzie szukać wsparcia finansowego?

0
840

Wielu przedsiębiorców prowadzących własną działalność chce wiedzieć, skąd wziąć ewentualne dotacje na firmę. W tym przypadku, szukając wsparcia finansowego dla firmy, najczęściej korzystamy z kredytów i pożyczek bankowych dla firmy, a także korzystamy z dotacji unijnych i funduszy inwestycyjnych, co też jest nowością samą w sobie.

 

Jeżeli jest już po etapie rejestracji swojej działalności gospodarczej. Wypełniłeś też formularz CEiDG, to warto teraz poszukać wsparcia finansowego na rozwój swojego biznesu. Przyjrzyjmy się więc popularnym rozwiązaniom, które pomagają sprostać Twoim potrzebom biznesowym, dając tym samym możliwość pozyskania środków na rozwój firmy.

Kredyty dla firm

Na początek konieczne jest zrozumienie dostępnych na rynku finansowym kredytów. Podstawowe produkty bankowe to przede wszystkim:

  • Kredyt hipoteczny – w rzeczywistości przedsiębiorca uzyskuje korporacyjny kredyt hipoteczny na daną firmę lub nieruchomość prywatną jako poręczenie. Fundusze można wykorzystać na zakup dowolnej nieruchomości lub na inny odpowiedni cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Kredyty inwestycyjne – możliwość pozyskania środków, które zostaną bezpośrednio przeznaczone na konkretne pomysły związane z rozwojem działalności gospodarczej lub rolniczej. Na przykład do zakupu maszyn, oprogramowania czy innego rodzaju sprzętu.
  • Kredyt dla firm deweloperskich – pożyczki udzielane firmom deweloperskim są wykorzystywane na wsparcie naszych inwestycji w nieruchomości komercyjne i budownictwo mieszkaniowe, a także na zakup udziałów i akcji innych firm.
  • Kredyty obrotowe – to możliwość sfinansowania bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Usługa ta ułatwia regulowanie bieżących zobowiązań, zakupów towarów, refinansowanie zadłużenia.
  • Linia kredytowa przedsiębiorcy – to szybkie i elastyczne rozwiązanie pozwalające na wypłatę dodatkowych środków. Ogólnie rzecz biorąc są to fundusze, które można wykorzystać na dowolny cel.
Kredyty dla firm
Fot. Pexels

Dotacje Unijne 2014-2020

Dotacje na firmę można również uzyskać z Unii Europejskiej. Najczęściej wybieranym Programem Operacyjnym jest:

  • Infrastruktura i Środowisko zapewniają finansowanie różnorodnych projektów infrastrukturalnych w zakresie technologii i rozwoju najbardziej prestiżowych i najważniejszych sektorów gospodarki.
  • Smart Growth to rozwiązanie dla wszystkich firm prowadzących badania rozwojowe. Program ten jest skierowany zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które możemy wykorzystać na finansowanie badań i wszelkich prac rozwojowych.
  • Polska Wschodnia to projekt skierowany specjalnie do firm ze wschodniej części naszego kraju, które zamierzają nie tylko w innowacyjny sposób rozwijać odpowiednie produkty, ale także łączyć je z projektem rozwoju branży transportowej – infrastruktura drogowa i linie kolejowe.
  • Program Edukacja Rozwój daje możliwość wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie zatrudniania pracowników i podnoszenia ich kwalifikacji.
  • Cyfrowa Polska może umożliwić firmom (w tym firmom z rynku telekomunikacyjnego) pozyskanie pieniędzy, co zapewnia rozwój usług elektronicznych i Internetu, zwiększa dostęp do niego, projektując nowoczesną infrastrukturę.
Kredyty dla firm
Fot. Pexels

Faktoring dla firm

Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ ułatwiają szybsze uzyskanie gotówki. W rzeczywistości jest to prosty rodzaj finansowania, który koncentruje się na zakupie wierzytelności, czyli faktur niezapłaconych przez wykonawcę. Przecież zaległości w płatnościach są zwykle przyczyną braku środków na bieżącą działalność naszej firmy.

Zasadniczo wszystkie banki zapewniają funkcje faktoringowe, co jest niewątpliwie opcją, z której można skorzystać w niektórych przypadkach.

Inwestuj aktywa w fundusze inwestycyjne

Inwestowanie środków raczej nie zmusi firmy do oszczędzania środków, ale do pozyskania funduszy na przyszłość (przy założeniu, że spółka inwestuje środki w produkty o dużej płynności i niskim poziomie ryzyka). Krótko mówiąc, fundusze inwestycyjne jest formą lokowania nadwyżki finansowej, którą zamierzamy spożytkować po pewnym czasie.

To kolejna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mimo obecnej stabilności finansowej wciąż rozważają nadchodzącą przyszłość i tym samym potencjalnie zwiększają rentowność inwestycji.

Można z pewnością powiedzieć, że sposobów pozyskania środków potrzebnych na rozwój firmy (dotacje na firmę) jest więcej, niż myśleliśmy. Może warto dokładnie przestudiować wybrane opcje i skorzystać ze wsparcia finansowego, aby rozwinąć swój biznes?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here