Praca w handlu to ciężki kawałek chleba – wymaga sporej cierpliwości, odporności psychicznej, a także pozytywnego nastawienia. Ciągły kontakt z ludźmi i spory stres to coś, na co trzeba być przygotowanym wybierając zawód sprzedawcy.

Praca sprzedaż – jakie cechy musi posiadać każdy sprzedawca?

Aby zostać dobrym sprzedawcą trzeba spełnić wiele, dość ciężkich warunków. Sprzedawca musi cechować się nienaganną prezencją, dużą motywacją w osiąganiu założonych celów, dobrym podejściem do ludzi, a ponadto powinien posiadać dogłębną wiedzę o sprzedawanym produkcie. Dodatkowo przy zatrudnianiu na stanowisko sprzedawcy, pracodawcy zwracają dużą uwagę na to czy dana osoba będzie pasować do zespołu. Osoby konfliktowe lub nieposiadające doświadczenia z pracą w grupie mogą mieć zły wpływ na zespół, obniżając zarówno wyniki, jak i morale współpracowników. Na stanowisku sprzedawcy najlepiej sprawdzą się osoby otwarte, uśmiechnięte i gotowe do podejmowanie codziennych wyzwań.

Na czym polega praca w sprzedaży?

Sprzedawca to dość kompleksowy zawód. Ciężko precyzyjnie określić ogólne obowiązki sprzedawcy, bowiem w każdej branży handlowiec będzie wykonywał nieco inne zadania. Do podstawowych obowiązków handlowca można zaliczyć między innymi skuteczną promocję i praca sprzedaż produktów firmy. Dobry sprzedawca jest w stanie sprzedać wszystko – nawet to, czego potencjalny klient pozornie nie potrzebuje.

Obowiązki sprzedawców będą różnić się także ze względu na charakter miejsca pracy. Inne powinności będą ciążyły na osobie sprzedającej produkty wyłącznie przez telefon, a inne na sprzedawcy obsługującym klientów w sklepie stacjonarnym. Sprzedawca zatrudniony w salonie stacjonarnym, oprócz osiągania założonych celów sprzedażowych, jest odpowiedzialny również za obsługę kasy fiskalnej, dbanie o porządek na półkach i wieszakach, nadzorowanie zamówień towaru, sporządzanie faktur czy rozpatrywanie reklamacji i zwrotów.

Sprzedawca każdego dnia wykonuje mnóstwo różnorodnych czynności, które zapewniają płynne i bezproblemowe działanie sklepu. Ponadto niektóre branże, takie jak na przykład branża kosmetyczna wymagają od swych pracowników posiadania kompleksowej i dogłębnej wiedzy na temat sprzedawanych produktów. Sprzedawcy pracujący w branży kosmetycznej bardzo często biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zarówno z zakresu wiedzy o produkcie, jak i technik sprzedażowych.

Minusy zawodu sprzedawcy

Do ciemnych stron zawodu sprzedawcy można zaliczyć ciągłą ekspozycję na kontakt z klientem. Nerwowość, szybkie tempo życia, brak relaksu, a także wiele innych czynników może prowadzić do nieprzyjemnych, stresujących sytuacji, w których sprzedawca jest zobligowany do zachowania cierpliwości i zimnej krwi.

Ile zarabia sprzedawca w sklepie?

Zarobki na stanowisku sprzedawcy w sklepie będą uzależnione od bardzo wielu czynników. Na wysokość wynagrodzenia danej osoby będzie miał wpływ między innymi staż pracy czy wcześniejsze doświadczenie. Należy pamiętać również o tym, że w obrębie danego sklepu mogą istnieć stanowiska o różnej randze – tym samym kierownik sali sprzedaży będzie zarabiał nieco więcej niż sprzedawca obsługujący tylko i wyłącznie kasę fiskalną. Dodatkowo na pensję sprzedawcy bardzo często składają się różnego rodzaju premie i nagrody, które mogą stanowić sporą część całego wynagrodzenia i znacznie wpływać na jego wysokość.

Obecnie średnie wynagrodzenie na stanowisku sprzedawcy wynosi 3 580 złotych brutto. Jedynie 25% wszystkich sprzedawców zarabia mniej niż 3 tysiące złotych co pokazuje, że zawód sprzedawcy jest stosunkowo dobrze opłacany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here