Nierejestrowana działalność gospodarcza – czy trzeba rejestrować ją do CEiDG?

0
1116

Planujesz rozpocząć pracę na swoim? Obecne przepisy dają możliwość prowadzenia własnego biznesu bez konieczności rejestrowania się w CEiDG. Nierejestrowana działalność gospodarcza to rozwiązanie, dzięki któremu można dorobić na przykład na blogu, sprzedając ręcznie robione produkty lub pracując jako grafik.

 

Jeśli jednak chcemy skorzystać z możliwości nierejestrowania się, musimy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, ten model małej „przedsiębiorczości” zarezerwowany jest dla osób fizycznych, a dochód z danej działalności nie może przekroczyć 1050 zł (2018) w dowolnym miesiącu, co stanowi 50% płacy minimalnej. Druga zasada dotyczy sytuacji, w których firma nie prowadzi działalności lub jej usunięcie nastąpiło przed 30 kwietnia 2017 roku i nie zostało ponownie zarejestrowane.

Zalety prowadzenia niezarejestrowanej firmy

Największą zaletą prowadzenia takiej działalności jest to, że nie ma obowiązku składania deklaracji ZUS, więc nie ma wypłaty ubezpieczenia do ZUS. To ogromne udogodnienie, które pozwala na oszczędność czasu. Dodatkowym atutem jest minimalna biurokracja, nie musisz zgłaszać swoich działań do CEiDG, GUS czy urzędu skarbowego. Dzięki temu bez problemu zweryfikujesz potrzeby rynku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nierejestrowana działalność gospodarcza
Fot. Pexels

Warto również wspomnieć, że sama księgowość nie będzie problemem. W prowadzeni takich działań wymagana jest tylko prosta ewidencja sprzedaży. Musi ona zawierać tylko numer seryjny, datę i wartość sprzedaży oraz skumulowaną wartość sprzedaży. Ze względu na brak rejestracji nie będzie też zaliczki na podatek dochodowy.

Nierejestrowana działalność gospodarcza a zatrudnienie umowy cywilnoprawnej

W niektórych przypadkach wykonawca, który korzysta z usługi, musi również dokonać odpowiednie opłaty do ZUS, zgodnie z podpisaną umową. W przypadku wykonywania czynności niezarejestrowanych i świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia, pracodawca musi wykonać obowiązek płatnika składek. Innymi słowy w ciągu 7 dni wpłacić odpowiednie składki do ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy osób uczących się, które zatrudniają np. uczniów w wieku poniżej 26 lat.

Rozliczanie przychodów i kosztów

Dochód z działalności niezarejestrowanej rozliczany jest w zeznaniu rocznym PIT-36, tzw. dochód z innych źródeł. Dodatkowo w powyższym zestawieniu można również rozliczać wydatki związane z opłaconą działalnością. Muszą to być jednak koszty ściśle związane z samym prowadzeniem działań zarobkowych, w tym materiały do ​​produkcji. Nie ma wątpliwości, że wskazane w zestawieniu wydatki powinny być odpowiednio udokumentowane oraz przechowywane w razie kontroli. Można to zrobić na przykład w pliku Excel.

Nierejestrowana działalność gospodarcza
Fot. Pexels

Przekroczenie limitu dochodu

Przekroczenie miesięcznego limitu dochodów powoduje automatyczne uznanie nierejestrowanej działalności za działalność gospodarczą. Następnie zarejestrowanie jej w CEIDG konieczne jest w ciągu 7 dni. Wiąże się to z wpłatą zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego, wpłatą składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS oraz prowadzeniem odpowiednich dokumentów związanych z wybranym formatem księgowym. Warto o tym pamiętać i na bieżąco monitorować zarobione kwoty. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych przykładowo z kontrolą skarbową.

Nierejestrowana działalność gospodarcza to ciekawe rozwiązanie, które pozwala początkującym przedsiębiorcom sprawdzić swoje mocne strony i legalnie zarobić dodatkowe pieniądze. Najtrudniejszym problemem jest ustalenie, czy daną działalność powinno się zarejestrować, czy też można ją wykonać bez rejestracji. Nie jest to wcale oczywiste. Dlatego bardzo ważne wydaje się mieć dobry biznes plan oraz prowadzenie kontroli w kwestiach podatkowych, ponieważ fiskus może mieć odmienne zdanie od naszego. W przypadku niepewności warto zgłosić problem do urzędu lub poprosić o interpretację decyzji. Pomoże w tym specjalista taki jak prawnik lub księgowy. Sama usługa kosztuje stosunkowo niewiele, a zdecydowanie rozwieje ewentualne wątpliwości. To natomiast przyniesie spokój i pozwoli na prowadzenie dalszych działań w spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here