Staż a praktyki – Czym się różnią?

0
1329

Młode osoby bardzo często zastanawiają się jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Staże i praktyki w tym przypadku to najlepsze rozwiązanie. Mają realny wpływ na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Szczególnie, jeżeli mówimy o młodych osobach. Staż a praktyki – Czy to jest to samo? 

 

Obecnie praktyki studenckie są zajęciem obowiązkowym. Bardzo często są też mylone ze stażem. Oczywiście nie ma nic złego w zamiennym stosowaniem tych nazw. Warto natomiast poznać podstawowe różnice, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. Staż a praktyki – czym konkretnie się różnią? Sprawdź poniżej!

Czym jest praktyka studencka?

Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, praktykę studencką (zawodową) można przeprowadzić u dowolnego pracodawcy. Na studiach zazwyczaj nie musimy szukać miejsca pracy, w którym możemy zdecydować się na przyjęcie na praktyki studenckie, bo same uczelnie dają takie możliwości. Praktykant postępuje zgodnie z instrukcjami opiekuna praktyk. Zakres obowiązków do wykonania przez studenta nie jest ściśle definiowany. Tak samo jak czas praktyk. W taki przypadku podpisywana jest też umowa (najczęściej jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenie).  Dodatkowo polskie prawo nie przewiduje obowiązku opłacania praktyk. To, czy ją otrzymasz, zależy od zgody stron.

Staż a praktyki – podstawowe różnice i podobieństwa
Fot. Pexels

Staż studencki – co warto wiedzieć?

Pracodawcy chcą, aby potencjalni pracownicy zdobywali umiejętności zawodowe. Staż to dla młodych osób świetna okazja. Pozwala na poznanie branży oraz na wykorzystania wiedzy zdobytej wcześniej na studiach. Dodatkowo bardzo często przedsiębiorstwa rekrutują swoich przyszłych pracowników spośród ich stażystów. Natomiast sam okres stażu może trwać od miesiąca do nawet dwunastu miesięcy. W tym przypadku to pracodawca przydziela stażystom obowiązki. Po odbyciu stażu pracodawca wyda opinię, którą będzie można wykorzystać przy poszukiwaniu pracy w przyszłości.

Staż a praktyki – podstawowe różnice i podobieństwa

Praktyki są częścią programu edukacyjnego na studiach. Uczeń musi radzić sobie z nimi już na poziomie szkoły średniej. Pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę konkretnej branży. Staże natomiast są przeznaczone specjalnie dla osób, które mają wolny czas. Dzięki temu mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe w ciągu ośmiu godzin roboczych. Nie chodzi już o przyzwyczajenie się do wybranej branży, ale o nauczenie się konkretnych umiejętności na dane stanowisko.

Warto jednak wspomnieć, że ich cele są bardzo podobne. Oba programy dbają o edukację mającą na celu poprawę warunków na rynku pracy i ostatecznie znalezienie pracy. Dokumenty potwierdzające odbycie praktyki lub stażu mogą stanowić ważny atut podczas poszukiwania pierwszej pracy. Najlepsi pracodawcy poszukują energicznych i zaangażowanych pracowników. Staże i praktyki zawodowe to wspaniała szkoła życia, która także kształci umiejętności miękkie wymagane na prawie wszystkich stanowiskach i kierunkach studiów.

Jakie cechy powinien mieć praktykant lub stażysta?
Fot. Pexels

Jakie cechy powinien mieć praktykant lub stażysta?

Pracodawcy oczekują, że potencjalni stażyści będą chętni do nauki i umieli to wykorzystać. Przychodzą oni do firmy i uczą się od doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Warto uważnie wykonywać otrzymane zadania. Wtedy pokażemy, że jesteśmy ludźmi pracowitymi i rzetelnymi. Dodatkowo podczas samego stażu możemy udowodnić, że czujemy się swobodnie w zespole i konsekwentnie realizujemy cele zespołowe, aby osiągać lepsze wyniki w pracy. To natomiast bardzo ważna umiejętność, która przydaje się podczas każdego etapu życia. To czas, w którym można pokazać, że potrafimy komunikować się ze współpracownikami, przełożonymi i klientami.

 

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego artykułu doskonale znasz różnice i podobieństwa związane z tymi dwoma opcjami. Oba rozwiązania to gwarancja uzyskania dodatkowych umiejętności, poszerzenie wiedzy i nauka pracy w zespole. Warto korzystać z okazji, jakie daje uczelnia, aby poszerzać swoje horyzonty. To także dobra opcja przy ewentualnym przebranżowieniu się. Można powiedzieć, że jest to inwestycja, która prędzej czy później zwyczajnie się zwróci, a to przecież najważniejsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here