Co dają studia MBA?

0
3246

W Internecie można znaleźć wiele informacji odnośnie do studiów MBA. Jednakże nie wszyscy o nich słyszeli. Warto jednak zgłębić ten temat, ponieważ kluczem jest dobre wykształcenie i obiecująca kariera. Sprawdź, co dają studia MBA i czy warto na nie aplikować.

MBA to studia podyplomowe zwykle prowadzone w trybie zaocznym, które trwają od jednego do dwóch lat. Jak wyróżniają się na tle innych? Kursy są tworzone wspólnie przez zagraniczne uniwersytety, a ich dyplomy są uznawane poza granicami naszego kraju. W tego typu studiach wykładane są zagadnienia związane z rachunkowością, finansami, prawem i zarządzaniem, co jest dobrą kompilacją wiedzy dla przyszłych przedsiębiorców i menedżerów. Zastanawiałeś się może nad studiami w trybie zaocznym? Sprawdź w poniższym artykule czy studia MBA są przeznaczone właśnie dla Ciebie!

Co dają studia MBA?
Fot. Pexels

Historia MBA

Początki sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, a miejscem ich powstania są Stany Zjednoczone. Celem studiów MBA jest kształcenie profesjonalistów, takich jak pierwsza szkoła biznesu w Stanach Zjednoczonych, w której uczy się nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki. MBA to skrót od Master of Business Administration, czyli tytułu absolwenckiego, jakiego otrzymuje się po ukończeniu tych studiów.

Perspektywy po studiach

Studia MBA można opisać jako zajęcia w pełni zróżnicowane. Istnieje kilka zagadnień, które są przeznaczone specjalnie dla menedżerów posiadających określoną wiedzę, takich jak finansiści, pracownicy IT lub eksperci ds. zasobów ludzkich. Studia MBA to przede wszystkim nowoczesne formy kształcenia. Podążają one za aktualnymi trendami gospodarczymi i biznesowymi i uczą ich efektywnego wykorzystania.

W kontekście zawodowym osoby, które kończą studia to zazwyczaj późniejsi menedżerowie, pracownicy działu personalnego lub prezesi firm. Niezależnie od lokalizacji studiów każda uczelnia zapewnia wsparcie w zakresie kształcenia w języku angielskim i innych, które jest niezbędne do utrzymywania relacji biznesowych, zwłaszcza za granicą.

Dobre studia MBA

Jednym z miejsc w Polsce, w którym można znaleźć studia MBA to Grupa Uczelni Vistula w Warszawie. Plan studiów MBA jest ściśle powiązany z rzeczywistością biznesową i zadaniami, które muszą w nim wykonywać menedżerowie.

Dobre studia MBA
Fot. Pexels

W przypadku studiów MBA seminaria prowadzone są wspólnie przez praktyków biznesu i nauczycieli akademickich, aby stymulować studentów do większej pracy. Ważne jest także wprowadzanie nowych rozwiązań, które wykraczają poza zwykły model edukacyjny i wnoszą cały czas coś nowego. Projekty są organizowane dla małych grup, a omawiane działania opierają się na kwestiach zarządczych i biznesowych zgłaszanych przez samych studentów.

Jaki powinien być kandydat ubiegający się na przyjęcie na studia?

Jeśli studiowałeś już pokrewne dziedziny badawcze lub masz starannie zaplanowaną ścieżkę rozwoju w przyszłości, to będzie najlepszy czas na rozpoczęcie studiów MBA. Właściwy czas może oznaczać coś innego dla każdego, ale podczas studiów MBA ważne jest, aby mieć dużo wolnego czasu dla siebie i naukę. Konieczne jest również zrozumienie swojego konkretnego planu rozwoju zawodowego. Celem studiów MBA jest zapewnienie nowych umiejętności menedżerom. Z takiej formy nauki mogą również korzystać starsi menadżerowie lub doświadczeni pracownicy, którzy mają szersze zrozumienie biznesu i branży.

Podczas zajęć spotykamy się nawet z właścicielami firm. Pomagają podejmować strategiczne decyzje i wspierają efektywne procesy zarządzania ludźmi.

Korzyści płynące ze studiów MBA

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie studiów MBA? Niektórzy potencjalni studenci kierują się głównie szybszym rozwojem zawodowym, w wyniku czego otrzymują znaczne wynagrodzenie. Według sondażu przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku, mediana pensji osób z dyplomem MBA to aż 14 150 zł. Wypłata ta bardzo różni się od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Nic dziwnego, że studia są popularne. Uzyskanie MBA wciąż wydaje się przepustką do wyższych dochodów.

Inne korzyści? Studenci MBA najpierw wymienili kontakty – dzięki studiom poznali wiele osób z pokrewnych branż. Nie jest to rzadkością dla osób, które decydują się na studia MBA, aby podczas studiów spotkać przyszłych partnerów i rówieśników. Kursy te to przede wszystkim nauka praktycznych umiejętności. Sami wykładowcy pracują w branży od wielu lat i są ekspertami w swoich zawodach.

Studia MBA pozwalają również na zdobycie i rozwinięcie tzw. wysokopoziomowych umiejętności miękkich, które są niezbędne osobom na wyższych stanowiskach. Dodatkowo zdobycie prestiżowego dyplomu i doskonalenie swoich umiejętności może zwiększyć pewność siebie, która jest zawsze popularna w firmach.

Dla wielu osób tytuł MBA jest synonimem sukcesu, dobrze płatnej pracy i wielu osiągnięć. Przede wszystkim dlatego, że nauka istnieje obecnie dzięki Amerykanom. Dodatkowo w ciągu zaledwie 100 lat rozszerzyła się na cały świat, w tym na Polskę. Zanim jednak wybierzemy ten rodzaj edukacji, trzeba się zastanowić, co te studia mogą nam przynieść i jaką szkołę wybrać. Dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomógł i z pewnością podejmiesz najlepszą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here