Po ukończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia możesz czuć się niezadowolony. Mając dyplom ukończenia studiów wyższych, nadal możesz brakować doświadczenia, co cenią sobie pracodawcy. Warto poszerzać wiedzę i podnosić kwalifikacje poprzez studia podyplomowe. W niniejszym artykule podpowiemy czy studia podyplomowe się opłacają.
Zwykle nie wystarczy ukończyć praktyk studenckich by móc się wykazać. W przeciwieństwie do studiów pierwszego lub drugiego stopnia, studia podyplomowe koncentrują się na kwestiach praktycznych, dzięki czemu możesz wykonywać swoje obowiązki lepiej niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musisz rozpocząć naukę od razu po uzyskaniu tytułu magistra.
W jakim zawodzie będziesz pracować?
Czy wybierając kierunek studiów kierowałeś się swoimi zainteresowaniami? Zaraz po ukończeniu studiów dostałeś pracę w branży? Aby zostać profesjonalnym ekspertem w dziedzinie, nie wystarczy sama nauka – tak naprawdę to dopiero początek przygody. Jeśli chcesz się dalej rozwijać, studia podyplomowe to dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że lepiej parę razy się zastanowić czy faktycznie takiego rozwiązania potrzebujesz.
Rozpoczynając karierę, nawet w firmie związaną z Twoim wykształceniem, nie wiesz, co właściwie będziesz robić. Kiedy zajmiesz swoje stanowisko, z czasem zauważysz, w czym masz braki. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele kursów podyplomowych, w praktyce nie powinieneś napotkać problemów w nauce w obszarach, które przyniosą ci szczególne korzyści
Studia podyplomowe przez Internet
Brzmi abstrakcyjnie? Obecnie jest to jak najbardziej możliwe! W niektórych miastach uczelnie prywatne i publiczne oferują pojedyncze lub nawet wszystkie kursy podyplomowe w trybie online. Studenci poznają każdy moduł kursu na specjalnej platformie w postaci nagrań lub prezentacji, a także mają dostęp do materiałów edukacyjnych i testów praktycznych. Niektóre kursy i egzaminy są czasami tradycyjnie organizowane na uniwersytetach, ale większość odbywa się online.
Zaletami tego rozwiązania jest swoboda czasu i miejsca nauki, oszczędność czasu i pieniędzy (np. na dojazdy). Choć w opisie kształcenia podyplomowego online podkreśla się, że uzyskany dyplom jest równie cenny jak dyplom uzyskany w tradycyjnym modelu kształcenia, to rozwiązanie to wciąż budzi wiele kontrowersji. W przypadku wielu dziedzin badawczych, które wymagają praktycznej nauki, edukacja online zdecydowanie nie wystarczy.
Do wad nauki przez internet możemy zaliczyć: brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcami oraz ze środowiskiem akademickim.
Czy dyplom ukończenia studiów podyplomowych pomoże Ci w procesie rekrutacji?
Studia podyplomowe przede wszystkim sprawią, że będziesz coraz mniej się wyróżniał na rynku zawodowym, a jedynie pozwolą Ci wejść na podobny poziom kandydatów. Wciąż będą dużym plusem, ale ukończenie takich studiów nie jest na ogół wymagane. Nie wyróżni Cię to w żadnym stopniu na rynku pracy. Z drugiej strony studia podyplomowe niewątpliwie mogą posłużyć do nawiązywania nowych kontaktów i poznawania innych menedżerów. Te znajomości mogą Ci się posłużyć w dalszej Twojej karierze zawodowej.
Studia podyplomowe a może jednak doktoranckie?
Niektórzy studenci podejmując studia podyplomowe zastanawiają się również nad rozpoczęciem studiów doktoranckich. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Pamiętaj, że programy podyplomowe nie są powiązane ze studiami doktoranckimi. Chcesz nauczyć się konkretnych umiejętności? W tym przypadku studia podyplomowe będą lepszym rozwiązaniem, ponieważ będziesz mieć zajęcia z ekspertami z praktycznym doświadczeniem.
W jakich okolicznościach lepiej rozpocząć studia doktoranckie? Przede wszystkim, kiedy chcesz rozwinąć swoją wiedzę teoretyczną. Jeśli planujesz w przyszłości rozważać podjęcie studiów na uczelni wyższej lub po prostu fascynuje Cię praca naukowa i chcesz być autorem wielu ciekawych publikacji, warto rozpocząć taki tryb nauki.
Podsumowując – jeżeli jesteś zainteresowany jakimś tematem i chcesz dalej zgłębiać wiedzę, to studia podyplomowe będą dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że postrzeganie ich jako inwestycji w siebie może odwracać Twoją uwagę od obowiązków rodzinnych czy zawodowych. Postaraj się, aby Twój poziom wykształcenia był odpowiedni do tego, na jakim aktualnie stanowisku pracujesz. Jeśli uznasz, że znajomość języka angielskiego jest teraz absolutnie konieczna, nie inwestuj w studia podyplomowe. Lepiej ulokować swoje środki w odpowiednie kursy językowe.