Praktyki studenckie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

0
2027

Decydując się na studia, ważnym elementem będą praktyki studenckie. Odbywają się w różnych miejscach, a sama uczelnia udostępnia listę pracodawców, którzy oferują programy praktyk. Co ciekawe, można też samodzielnie znaleźć ciekawe oferty. Poszukujesz informacji na temat odbycia praktyk? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 

Praktyki studenckie to bardzo ważny czas w życiu każdego studenta. Pozwalają one na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Oczywiście trzeba pamiętać, że to również liczne formalności do załatwienia. Co trzeba wiedzieć o tym zagadnieniu? Jeżeli musisz odbyć praktyki studenckie lub ten temat Cię zwyczajnie interesuje, koniecznie czytaj dalej!

Praktyki studenckie – informacje ogólne

Obowiązki i zadania praktykanta zależą głównie od wybranego kierunku studiów oraz firmy, z którą podpisana jest umowa o staż. Warunki współpracy z uczelnią oraz niezbędne dokumenty określa regulamin uczelni. Dopiero po zaliczeniu praktyk studenckich, można przystąpić do egzaminu licencjackiego lub inżynierskiego, a następnie obronić napisaną i zaakceptowaną pracę. Jest to warunek konieczny. W przeciwnym wypadku sama obrona może być niemożliwa. Co ciekawe warto zapoznać się z regulaminem uczelni. Bardzo często można otrzymać zwolnienie z odbywania praktyk. Jest to możliwe w przypadku, w którym student pracuje w zawodzie lub ma jednoosobową działalność gospodarczą.

Praktyki studenckie – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Fot. Pexels

Gdzie odbyć praktyki studenckie?

Uniwersytety czy też Politechniki zapewniają studentom listę pracodawców i oferują możliwości odbycia takiego stażu. Natomiast z całą pewnością warto samodzielnie poszukać firmy lub adekwatnego zakładu pracy, w którym nabycie praktyki będzie możliwe. Na rynku jest wiele ofert bezpłatnych staży, ale również dostępna jest możliwość zdobycia zajęcia w pełni odpłatnego. Dodatkowo bardzo często po odbyciu takiej praktyki można dostać stałe zatrudnienie w konkretnym miejscu. To bardzo duża zaleta, która pozwala na zdobycie jeszcze większego doświadczenia.

Podpisanie umowy o praktyki studenckie

Jeśli znalazłeś firmę, która może szkolić studentów w Twojej branży, kolejnym krokiem jest podpisanie adekwatnej umów. Plik powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje o miejscu pracy, danych osobowych studenta, czasie trwania praktyki lub dziennych godzinach pracy. W samej umowie konieczne jest określenie czy praktyka jest bezpłatna, czy studentowi przysługuje wynagrodzenie oraz jego wysokość.

Co musi robić praktykant?

Obowiązki praktykanta są różne. Jest to zależne między innymi od kierunku studiów i działu, w którym odbywa się sama praktyka. Studenci zarządzania lub administracji będą uczyć się pracy w biurze, a przyszli geolodzy czy botanicy nauczą się wykonywać zadania w terenie. Warto odbyć staż i skorzystać z okazji, by przyswoić jak najwięcej informacji i nauczyć się nowych umiejętności. Dodatkowo praktyki studenckie to świetna okazja, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Dobrze także wiedzieć, że na uczelniach zwykle konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu stażu. Istnieją również tzw. dzienniki praktyk.  Studenci opisują w nich codzienne obowiązki i zadania, które wykonali. Należy więc zweryfikować, jakiego konkretnie dokumentu wymaga dana uczelnia. Bardzo często jest to zależne również od tego, czy są to studia zaoczne czy też dzienne.

Co musi zapewnić pracodawca? - praktyki studenckie
Fot. Pexels

Co musi zapewnić pracodawca?

Praktyki studenckie nakładają również szereg obowiązków na zakład pracy, który bierze pod swoją opiekę samego studenta. Są to między innymi:

  • szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • szkolenie wprowadzające do pracy – tzw. szkolenie stanowiskowe, przygotowujące do pracy w zakładzie pracy oraz obsługi urządzeń i maszyn przemysłowych;
  • zapewnienie odzieży ochronnej – fartuch, kask, obuwie robocze;
  • zagwarantowanie odpowiednich warunków pracy;
  • przestrzeganie zasad BHP;
  • traktowanie praktykantów na równi z innymi pracownikami;
  • przestrzeganie zasad dotyczących czasu pracy – między innymi dziennych i tygodniowych godzin pracy, okresów odpoczynku i dziennych okresów odpoczynku.

 

Praktyki studenckie to bardzo ciekawy i owocny czas w życiu studenta. Warto więc wykorzystać taką okazję jak najlepiej. To pierwsze zderzenie z rynkiem pracy, poznanie specyfiki studiowanego kierunku w praktyce i przede wszystkim weryfikacja wybranej drogi życiowej. Dobrze jest korzystać z okazji, które się pojawią. Bardzo często to początek kariery, która rozkwitnie przez kolejne lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here