Studia dzienne czy zaoczne?

0
1814

Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły średniej często muszą wybierać kierunki studiów. Określenie konkretnej drogi to dopiero połowa sukcesu. Studia dzienne czy zaoczne? To jest już kompletnie inna kwestia. W tym artykule podpowiemy Ci, który tryb studiów będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Podstawową metodą kształcenia są tzw. studia dzienne, czyli stacjonarne. Zajęcia dla studentów odbywają się od poniedziałku do piątku w określonych wcześniej godzinach. Innym popularnym modelem uczenia się jest nauka w niepełnym wymiarze godzin, zwana studiami zaocznymi. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w co drugi weekend. Wykłady i ćwiczenia rozpoczynają się w piątek po południu i kończą w niedzielny wieczór.

Który tryb wybrać? Studia dzienne czy zaoczne?

Niektóre obszary nauki muszą odbywać się w trybie stacjonarnym. Jednak w większości przypadków przyszli studenci mogą wybierać między studiami stacjonarnymi, a zaocznymi.

Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia – zwykle rano lub po południu. Weekend jest całkowicie do dyspozycji studentów. Sytuacja z nauką w trybie zaocznym sytuacja jest odwrotna – wykłady i zajęcia odbywają się w soboty i niedziele. Ponadto spotkania odbywają się zwykle co dwa tygodnie, więc dwa weekendy w miesiącu studenci mogą spędzać na odpoczynku lub pracy.

Do niedawna zdecydowana większość studentów decydowała się na studia stacjonarne, ale z biegiem czasu coraz więcej osób decyduje się na naukę w weekendy. Jakie są tego przyczyny, kiedy warto wybrać studia niestacjonarne, a kiedy faktycznie lepiej jest studiować w pełnym wymiarze godzin?

Który tryb wybrać? Studia dzienne czy zaoczne?
Fot. Pexels

Nauka w weekendy – więcej czasy na pracę i zdobycie doświadczenia zawodowego

Nie da się zaprzeczyć, że studenci studiów niestacjonarnych mają więcej czasu na zdobywanie doświadczenia zawodowego – od poniedziałku do piątku mogą uczestniczyć w stażach lub po prostu pracować w wybranych przez siebie branżach. Studenci studiów dziennych nie mają takiej swobody – nawet przy najbardziej elastycznym i rozsądnym harmonogramie. W najlepszym przypadku mogą wykonywać pracę w niepełnym wymiarze godzin. Dlatego warto tutaj się zastanowić, czy cennym dla Ciebie jest po prostu zdobycie konkretnej wiedzy na temat czy może chcesz jednak połączyć swoją pracę z nauką. Wybór należy do Ciebie!

Studia niestacjonarne nie są lepszym rozwiązaniem w każdej sytuacji

Nawet jeśli studia zaoczne dają większą swobodę w zdobywaniu cennego doświadczenia zawodowego, nie zawsze jest możliwe prowadzenie takich właśnie studiów. Na niektórych kierunkach liczba studiów jest tak duża, że ​​studenci studiów niestacjonarnych muszą spędzać dużo czasu na przykład na czytanie materiałów z nie zawsze dostępnych źródeł. Poza tym informacje te nie zawsze są wystarczające, aby w pełni zrozumieć wymagane zagadnienia. Studenci studiów dziennych spędzają więcej czasu na zajęciach w ciągu tygodnia, zwykle mają mniej problemów ze zrozumieniem i przyswajaniem nowych informacji oraz spędzają mniej czasu na nauce po zajęciach. Dlatego w dużej mierze zależy to od kierunku i ilości materiałów, które uczniowie chcą przyswoić.

Które więc studia wybrać?
Fot. Pexels

Które więc studia wybrać?

W niektórych przypadkach ze względów ekonomicznych nie ma wyboru, ale jedyną realną opcją są studia zaoczne. Jednak wiele osób, które mają taką możliwość, decyduje się na studia stacjonarne, mając nadzieję, że dyplom uczelni państwowej uzyskany w trybie stacjonarnym otworzy im więcej drzwi.

Ta motywacja jest zrozumiała, ale należy pamiętać, że w oczach wielu pracodawców doświadczenie może być cenniejsze niż wykształcenie. Kiedy spędzasz cały dzień na studiach, trudno jest o dobre CV. Dobrym kompromisem jest uzyskanie tytułu licencjata w trybie dziennym, a następnie pójście na studia magisterskie poza kampusem. Pamiętaj, ze studia podyplomowe też są organizowane w dwóch trybach.

 

Niezależnie jednak od wybranej metody uczenia się należy pamiętać, że w obu przypadkach studenci powinni zrównoważyć umiejętność zdobywania doświadczenia i samokształcenia – ułatwi im to znalezienie pracy w branży, o której marzą w przyszłości. Dlatego przed rozpoczęciem studiów dobrze się zastanów, czy chcesz poznać typowe życie studenckie podczas studiów stacjonarnych czy lepiej pójść do pracy a w weekendy zająć się poszerzaniem swojej wiedzy. Wybór ten nie jest oczywiście prosty, ale mamy nadzieję, że powyższy artykuł Ci w tym wyborze pomógł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here