Domowy budżet dla każdego – planowanie wydatków od podstaw

0
1060

Planowanie wydatków może wydawać się zajęciem skomplikowanym i nudnym. Nic bardziej mylnego! Projektując domowy budżet wcale nie trzeba poświęcić tak wiele energii. Jak zrobić to w najlepszy sposób? Tajemnicę zdradzamy w tym artykule!

 

 

 

Domowy budżet to świetny element, który pozwala na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Dla osób, które nigdy nie praktykowały takiego zajęcia może okazać się zaskakująco prostym i skutecznym rozwiązaniem. Planowanie wydatków powinno być podstawą w każdym gospodarstwie. Jak zrobić to dobrze?

Dlaczego warto postawić na domowy budżet?

Po pierwsze, zarządzenie finansami każdego domu to nie tylko weryfikacja sposobu wydawania pieniędzy, ale także próba uniknięcia częstych i powtarzających się błędów. Oznacza to, że domowy budżet jest wyrazem troski o przyszłość. Można powiedzieć, że takie planowanie to idealny sposób na pokazanie, gdzie można oszczędzić dodatkową kwotę. Po drugie, spójna ewidencja wydatków pozwoli Ci uniknąć typowych błędów.  Natomiast samo planowanie najczęściej pokazuje, że nie zawsze dokonujemy zakupów, które są rzeczywiście potrzebne.

Dlaczego warto postawić na domowy budżet?
Fot. Pexels

Planowanie wydatków – gdzie prowadzić zapiski?

Warto wybrać odpowiednie narzędzie, z którego będziemy korzystać podczas planowania. Wybierz metodę, która jest najłatwiejsza w użyciu i edycji. Nawet zwykła kartka papieru czy szkolny zeszyt mogą posłużyć do zapisania wszystkich wydatków i dochodów w rodzinie. Świetnym rozwiązaniem będzie korzystanie z arkuszy programu Excel. To umożliwia na dokonywanie szybkich wyliczeń i skuteczną archiwizację. Dodatkowo w sieci znajdziesz wiele gotowych wzorów, które mogą okazać się bardzo pomocne.

Jaki powinien być każdy domowy budżet?

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które pomoże w jeden sposób uporządkować kategorie wydatków. Same koszty można podzielić na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, na co wydajemy pieniądze oraz od tego, czego konkretnie chcemy dowiedzieć się więcej o naszych złych i dobrych nawykach finansowych. Jeśli uważamy, że wydajemy zbyt dużo na posiłki na mieście, możemy utworzyć kategorię i przypisać do niej wydatki związane z wizytami w kawiarniach, restauracjach itp. Jeśli chcemy kontrolować wydatki na jedzenie, kosmetyki czy rozrywkę, warto wypisywać to w różnych i ściśle określonych kategoriach.

Jaki powinien być każdy domowy budżet?
Fot. Pexels

Tworzenie kategorii wydatków nie jest najłatwiejszym i najbardziej przyjemnym zadaniem. Mimo to warto to wykonać pomagając sobie poniższymi punktami. Jakie powinny być poszczególne kategorie?

  • Indywidualnie dobrane do Twoich potrzeb – każdy nas ma inny status finansowy, strukturę wydatków i nawyki zakupowe. Jest to powód, dla którego metodę zapisywania kategorii należy dostosować do swoich potrzeb. Wybieraj tylko takie kategorie, z jakich korzystasz. Jeżeli nie masz samochodu, kategoria jaką jest „paliwo” będzie bezsensowna. W to miejsce wpisz „komunikacja miejska”.
  • Zwięzłe i proste – zbyt wiele dostępnych może utrudnić dokonanie jakichkolwiek obliczeń. Z drugiej strony zbyt ogólne kategorie nie są najlepszym pomysłem, ponieważ utrudniają późniejszą analizę kosztów. Warto tu więc samemu opracować odpowiedni szablon listy wydatków.
  • Optymalne – oczywiście domowy budżet powinien być w miarę dokładny. Warto jednak nie popadać w przesadę. Spisanie każdego grosza może być bardzo trudne. Nie musisz wpisywać każdego poszczególnego produktu, który zakupiłeś. Kupujesz duże zakupy ubraniowe? Wpisz w takim razie, ile zapłaciłeś za komplet w odpowiedniej kategorii. Tylko w ten sposób Twój budżet zostanie wykorzystany najlepiej i będziesz czerpać realne korzyści z zawartych w nim informacji

Domowy budżet – przykładowe kategorie

Podstawowe kategorie, które możemy umieścić dosłownie w każdym budżecie domowym to:

  • Jedzenie
  • Mieszkanie (np. kredyt; czynsz; opłaty takie jak prąd, gaz, woda i śmieci; remonty; naprawy)
  • Inne opłaty i rachunki (rachunki za telefon, Internet, abonamenty; raty kredytów inny niż hipoteczny; czesne za studia, szkołę, kursy)
  • Zdrowie, higiena i chemia
  • Ubrania
  • Relaks (np. kino, koncerty, teatr, książki, hobby, muzyka, muzea)
  • Transport (np. bilety, paliwo)
  • Inne wydatki (np. podróże, prezenty)

 

Planowanie wydatków pozwala na poznanie własnych nawyków finansowych, pozbycie się długów czy zaoszczędzenie dodatkowej kwoty. To jedno z najlepszych rozwiązań, które warto wprowadzić do swojej codzienności. Pozytywne efekty zaskoczą już po pierwszym miesiącu. Kto wie, może to właśnie budżet domowy pomoże Ci w realizacji Twoich marzeń. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here