Czym jest poduszka finansowa?

0
922

Poduszka finansowa to pojęcie ściśle związane z finansami. Jest to element, który powinien pojawić się w każdym gospodarstwie domowym. Pozwala na spokojne życie, bez strachu przed nagłą utratą pracy czy dłuższym zwolnieniem lekarskim. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto o nią zadbać.

 

W naszym życiu pojawia się wiele stresujących sytuacji. Chociażby sytuacja związana z pandemią pokazała, jak ważne są oszczędności. Odpowiednio prowadzony budżet domowy jest elementem, który pozwala w odłożeniu drobnych kwot. Tak zebrane pieniądze pomogą w utworzeniu tak zwanej poduszki finansowej. Czym konkretnie jest to rozwiązanie?

Co to poduszka finansowa?

Jest to przede wszystkim bufor bezpieczeństwa finansowego. Są to po prostu zaoszczędzone pieniądze, które zostawiamy na tak zwaną czarną godzinę. Innymi słowy, jest to fundusz rezerwowy, który organizujemy w celu wykorzystania na nieoczekiwane wydatki. Może to być utrata pracy, pandemia czy choroba. Pojęcie to wiąże się głównie z nawykiem oszczędzania, który z kolei przekształca się w rozsądne gospodarowanie dochodami i budżetem. Oznacza to, że jeżeli stracisz pracę i nie będziesz mógł znaleźć kolejnej przez kilka miesięcy, nie będziesz musiał martwić się o to, za co przeżyjesz kolejny miesiąc.

poduszka finansowa - Ile pieniędzy odłożyć?
Fot. Pexels

Ile pieniędzy odłożyć?

Nie ma jednej i jasno sprecyzowanej odpowiedzi na pytanie, która odpowie jak duży powinien być nasz bufor bezpieczeństwa. Wysokość poduszki zależy przede wszystkim od naszych potrzeb finansowych, poziomu wydatków i stylu życia. Z drugiej natomiast warto zwrócić uwagę na to, jaka kwota zapewni nam pełen komfort psychiczny.

Wysokość kwoty odłożonej powinna być wyliczana na podstawie średnich miesięcznych wydatków. Właśnie dlatego tak ważne jest prowadzenie budżetu domowego i dobra znajomość własnego portfela. Specjaliści polecają 3 warianty: oszczędności, które pozwolą Ci na przeżycie bez pracy 3 miesiące, 6 miesięcy lub 12 miesięcy. Zależy to od indywidualnych potrzeb, wielkości gospodarstwa czy możliwości zarobkowych.

Jak stworzyć własną poduszkę bezpieczeństwa?
Fot. Pexels

Jak stworzyć własną poduszkę bezpieczeństwa?

Stworzenie własnej poduszki finansowej nie musi być wcale trudnym zadaniem. Poniżej przedstawiamy 4 proste kroki, które pomogą w prostym zrozumieniu istoty opisanej sprawy:

  • Określ docelową kwotę – przede wszystkim zweryfikuj swój budżet domowy. Jeżeli nigdy nie prowadziłeś takich wyliczeń oszacuj średnie miesięczne wydatki. Na tej podstawie określ wysokość poduszki finansowej, jakiej będziesz potrzebować. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie różnych możliwych sytuacji. Czy będzie utrata pracy przez Ciebie, Twojego partnera lub oboje? A może poważne choroby czy kryzys finansowy? Koniecznie odpowiedz na to pytanie.
  • Wyznacz datę realizacji celu – pomocna w tym może okazać się metoda SMART, o której już pisaliśmy. W przypadku poduszki finansowej warto również wykonać dodatkowe obliczenia. Załóżmy, że chcesz odłożyć 9 tysięcy złotych przez rok. Oznacza to, że każdego miesiąca będziesz musiał odłożyć 750 zł.
  • Pomyśl o przelewach cyklicznych – warto ustawić w Twoim banku przelewy cykliczne na konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o ręcznym dokonywaniu płatności. Wybierz datę realizacji przelewu dzień po twojej wypłacie. Dzięki temu zawsze odłożysz potrzebną kwotę.
  • Zadbaj o nadwyżki finansowe – wszelkie dodatkowe kwoty należy od razu przekazywać na konto oszczędnościowe. Im szybciej uzbierasz poduszkę finansową, tym szybciej będziesz mógł realizować inne. To świetna motywacja, która napędza do dalszego działania.

 

Poduszka finansowa ma zapewnić przede wszystkim komfort psychiczny związany z zabezpieczeniem finansowym. Żyjemy w świecie, który nieustannie się zmienia. Jesteśmy również narażeni na wiele czynników stresowych. Warto więc ograniczać te elementy, na które mamy wpływ. To również świetne rozwiązanie, które pomoże nam w trudnych sytuacjach życiowych. Utrata pracy, dłuższe zwolnienie lekarskie czy dłuższe wakacje nie będą wiązały się z zamartwianiem o finanse. To ogromny komfort, o który warto walczyć. Co ciekawe, wszystko leży w naszych rękach i od nas zależy, czy uda się zrealizować cel, jakim jest właśnie poduszka finansowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here