Jak otworzyć działalność gospodarczą?

0
1373

Założenie własnej firmy dla niektórych jest spełnieniem marzeń. Dodatkowo założenie działalności gospodarczej przez Internet staje się obecnie panującym standardem. Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet? Sprawdź poniżej i przekonaj się, że to nie takie trudne!

 

 

Założenie firmy przez Internet – proste początki

Odpowiadając sobie na pytanie: „Jak otworzyć działalność gospodarczą?”, przede wszystkim należy zastanowić się, co mamy zamiar robić i w jaki sposób nasz biznes będzie funkcjonował finansowo. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie te sytuacje, zanim przystąpimy do załatwiania wszelkich niezbędnych formalności oraz przystąpimy do ubiegania się o założenie firmy poprzez CEIDG-1. Dzięki temu zaoszczędzimy naprawdę sporo czasu i potencjalnego wysiłku. Oczywiście zakładanie firmy przez Internet będzie ogromnym ułatwieniem. Warto też przygotować biznesplan, który pomoże odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Jak otworzyć działalność gospodarczą
Fot. Pexels

Zakładanie firmy przez Internet: gdzie dokonać wpisu do CEIDG

Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć na 3 różne sposoby, czyli: osobiście w urzędzie, korespondencyjnie oraz przez Internet. W tym wpisie skupiamy się nad tym, jak założyć firmę przez Internet i właśnie dlatego opiszemy taką sytuację. Warto na początku wiedzieć, że samo założenie firmy przez Internet, możliwe jest w różnych wariantach:

  • Korzystając ze strony biznes.gov.pl – aby to zrobić wystarczy zalogować się na Profil Zaufany, a następnie wypełnić prosty i dość intuicyjny kreator wniosku elektronicznego. Wystarczy, że wybierzesz opcję, która Cię dotyczy. Dzięki temu sam kreator przygotuje formularz zgłoszeniowy, z prośbą o wpisanie do rejestru przedsiębiorców. Jednocześnie ta opcja automatycznie powiadamia o Twoim działaniu ZUS, GUS oraz US. Oczywiście sam dokument będzie można podpisać bez problemu ogólnie dostępnym podpisem kwalifikowanym.
  • Odwiedzając stronę CEIDG – w tym przypadku konieczna będzie rejestracja na samej stronie CEIDG i podążanie zgodnie z zamieszczoną instrukcją.
  • Wybierając stronę internetową Twojego banku – Jak otworzyć działalność gospodarczą? Jest to możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej wybranego przez Ciebie banku. To zdecydowanie jedna z najprostszych form, na którą można się zdecydować.
Jak otworzyć działalność gospodarczą?
Fot. Pexels

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Założenie działalności gospodarczej przez Internet jest naprawdę proste. Co warto jeszcze wiedzieć? Rejestrując firmę w CEIDG, osoba składająca wniosek jest automatycznie rejestrowana jako płatnik w ZUS oraz jako podatnik w urzędzie skarbowym. W związku z tym do ZUS należy złożyć wniosek o ubezpieczenie, w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli jesteś podatnikiem VAT, konieczna będzie rejestracja jako podatnik VAT, najpóźniej w dniu poprzedzającym sprzedaż lub świadczenie usług VAT. Możesz również złożyć wniosek VAT-R do właściwego urzędu skarbowego lub dołączyć go do wniosku rejestracyjnego w CEIDG. W tym momencie warto podkreślić, że tylko osoby posiadające już numer identyfikacji podatkowej (NIP) mogą złożyć wniosek VAT-R. Jeśli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą, która wymaga licencji, czy specjalnego zezwolenia, musisz zarejestrować swoją firmę w odpowiednim formularzu rejestracyjnym, które są ogólnodostępne w sieci.

Wpis do CEIDG, a założenie firmy przez Internet

Dane o prowadzonej działalności gospodarczej będą udostępniane w bazie przedsiębiorców, która jest widoczna na stronie internetowej CEIDG. Dzięki temu w każdej chwili można łatwo uzyskać do nich dostęp oraz można je dowolnie aktualizować. Dodatkowo każdy zainteresowany może tu znaleźć taki wpis, więc nie będziesz potrzebować certyfikatu potwierdzającego, że Twoja firma jest w rejestrze.

 

Założenie firmy przez Internet nie jest skomplikowane. Wystarczy poświęcić dosłownie godzinę, aby cieszyć się rozpoczęciem nowego biznesu oraz nowego etapu w życiu. Jeszcze kilka lat temu taka rejestracja online była wręcz nie do pomyślenia. Warto korzystać z korzyści i dobytku nowoczesnych technologii. Jednocześnie mamy nadzieję, że otwarcie własnego biznesu okaże się dla Ciebie czymś zdecydowanie dobrym i elementem, który przynosi ogromny zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here