Formularz CEIDG 1 – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

0
1432

Rejestrując własną działalność gospodarczą konieczne będzie wypełnienie dokumentu, jakim jest formularz CEIDG 1. Czy wypełnienie formalności jest skomplikowane? Co trzeba wiedzieć zakładając własny biznes? Jeżeli te tematy są Ci bliskie, koniecznie czytaj dalej.

 

 

Doskonale wiemy, że osoby przedsiębiorcze prędzej czy później pomyślą o utworzeniu własnej działalności. Czasami wewnętrzne przekonanie i pewnego rodzaju strach, że załatwienie formalności jest trudne i skomplikowane, zwyczajnie zniechęca. W tym artykule chcemy udowodnić, że prowadzenie własnej firmy jest dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chcieć i złożyć formularz CEIDG 1. To kompendium wiedzy z całą pewnością będzie tym, czego potrzebujesz.

 

Co o jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się tam po prostu zarejestrować. Spis zawiera jedynie pełną listę przedsiębiorców, którzy prowadzą w naszym kraju jednoosobową działalność gospodarczą.

Formularz CEIDG 1 – wypełnienie
Fot. Pexels

Formularz CEIDG 1 – co warto wiedzieć?

Chcąc szybko i sprawnie załatwić sprawę, jaką jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, przed wypełnieniem samego wniosku niezbędne będzie przygotowanie niezbędnych danych. We wniosku o wpis do CEIDG należy podać:

  • imię, nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • datę razem z miejscem urodzenia,
  • numer i serię dowodu osobistego,
  • NIP oraz REGON (w przypadku, w którym zostały nadane),
  • adres zamieszkania i inne adresy związane z planowaną działalnością gospodarczą (np. adres do korespondencji),
  • nazwę. tworzonej działalności gospodarczej – musi ona zawierać imię i nazwisko,
  • kody PKD, które będą pasować do prowadzonej firmy,
  • liczbę pracowników,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • wszelkie informacje o ubezpieczeniach (ZUS, KRUS oraz tych zagranicznych),
  • dane odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Warto również pamiętać, że jeżeli nie mamy numeru PESEL, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Formularz CEIDG 1 będzie jednocześnie prośbą o nadanie numerów REGON oraz NIP (w przypadku, gdy takich nie posiadamy). Jednocześnie dokonując rejestracji firmy należy złożyć oświadczenia o braku zakazu wykonywania działalności gospodarczej, jak również oświadczenie potwierdzające posiadanie własności do nieruchomości dla tych adresów, które wpisywane są do CEIDG.

Formularz CEIDG 1 – ważne
Fot. Pexels

Formularz CEIDG 1 – co umożliwia?

Składając wniosek o rozpoczęcie działalności w CEIDG, można jednocześnie złożyć deklarację w postaci zapłaty podatku dochodowego, jak również złożyć wniosek podatkowy w postaci karty podatkowej. W tym samym momencie można również wystąpić o dodatkową rejestrację lub odnowienie podatku VAT. Jako przedsiębiorca należy zgłosić się do ZUS w celu dokonania ubezpieczenia. Można to zrobić załączając odpowiedni formularz w formularzu CEIDG 1. Ponadto możesz ubiegać się o ubezpieczenie członków rodziny, pracowników firmy i członków ich rodzin. Jeśli natomiast prowadzimy działalność rolniczą, można złożyć odpowiednie oświadczenie w KRUS. Formularz CEIDG 1 umożliwia również możliwość podania informacji o rachunkach bankowych związanych z samą działalnością. Jako przedsiębiorca należy jednocześnie pamiętać o zobowiązaniu do informowania o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z samą działalnością.

 

Rozpoczęcie własnego biznesu stanie się z całą pewnością jednym z najbardziej zapamiętanych momentów w życiu. Formularz CEIDG 1 bardzo często jest potwierdzeniem zmian, które małymi krokami nadchodzą i wpłyną z całą pewnością na to, w jaki sposób żyjemy. Dodatkowo prowadzenie własnej działalności zdecydowanie jest zajęciem, które uczy i rozwija. Jeżeli więc masz pomysł na biznes, nie bój się go przetestować! Bardzo możliwe, że to będzie początek najlepszej przygody w Twoim życiu. Jednocześnie ostrzegamy, że praca na swoim wciąga i wprawia w dobry nastrój. To zaś najlepsze, co może Cię spotkać w życiu zawodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here