Jaki kierunek studiów będzie przyszłościowy?

0
1315

Wybór kierunku studiów jest trudnym zadaniem. Oferta edukacyjna w Polsce jest naprawdę szeroka. Przeglądając liczne strony internetowe uczelni zastanawiamy się jaki kierunek studiów będzie przyszłościowy? Które z nich zagwarantują nam pewną pracę? Czy możemy odpowiedzieć na to pytanie?          

 

Wybór uczelni i kierunku studiów jest osobistą decyzją w życiu każdego człowieka, który myśli o dalszej edukacji. Jedni kierują się rozwojem, inni chcą pogłębiać swoje zainteresowania, a jeszcze innym kieruje czysty pragmatyzm i chcą nauczyć się czegoś, co przyniesie im dobrą pracę. Dopóki wybór będzie zgodny z Tobą i Twoimi preferencjami, nie podejmujesz złej decyzji. Sprawdź, jaki kierunek studiów może być określony mianem przyszłościowego. Co warto studiować?

Finanse

Zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się taką dziedziną jest stale wysokie. Jeżeli liczenie nie sprawia Ci problemu, a myślenie analityczne to Twój konik, zdecydowanie pomyśl o wyborze tej właśnie ścieżki. Pracę można znaleźć zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i wielkich korporacjach. Na początku świeżo upieczeni absolwenci mogą liczyć na zarobki w przedziale od 3000 do 4000 złotych brutto. Wynagrodzenie na tych stanowiskach jest zależne od takich elementów jak branża, wielkości firmy czy też od miejsca, w którym jest jej siedziba. Najlepsze kierunki studiów i specjalności to:

 • finanse i rachunkowość,
 • ekonomia,
 • analityka gospodarcza.

Jaki kierunek studiów będzie przyszłościowy? Wybierz specjalizacje medyczne!

Każdego roku na medycynę aplikuje wiele osób, ale tylko nieliczni dostają się na same studia i zwyczajnie je kończą. Warto wspomnieć o ich przyszłej wielkości, zwłaszcza dzisiaj. Niezależnie od tego, czy jest to endokrynolog, chirurg czy pediatra, wszystkie osoby wykonujące te zawody mają wspólne cechy: wytrwałość, ciężką pracę, a co najważniejsze chęć pomocy ludziom. Zawód lekarza nadal cieszy się dużym prestiżem społecznym, a i z czasem pojawi się dobre wynagrodzenie. Nastąpi to najwcześniej po 6 latach studiów, 13 miesiącach stażu i kolejnych 3 latach na specjalizacji. Mediana pensji wynosi obecnie 3850 zł, chociaż przeciętne wynagrodzenie specjalistów to 5300 zł. Oczywiście na dane wpływa region i sama specjalizacja. Obecny deficyt pracowników sięga nawet 25%.

Jaki kierunek studiów będzie przyszłościowy? - kierunki medyczne
Fot. Pexels

Nie należy jednak zapominać o innych kierunkach związanych z opieką zdrowotną, takich jak:

 • Analitycy medyczni,
 • Stomatolodzy,
 • Pielęgniarze i pielęgniarki,
 • Położni,
 • Farmaceuci,
 • Inżynier medyczny,
 • Fizycy medyczni,
 • Ratownicy medyczni.

Może marketing?

Dziesięć lat temu głośno zapowiadano, że przyszłość marketingu jest w Internecie, ale dopiero teraz można zacząć przynosić wymierne efekty. W związku z dynamicznie rozwijającym się przemysłem, marketing i public relations są nadal gorącymi polami badawczymi w Polsce. Firmy nadal stawiają na działalność internetową, a same badania marketingowe przybliżą wszystkie aspekty tej dziedziny i zapewnią szereg możliwości rozwoju. Kierunek, który wybierzesz później, zależy wyłącznie od Ciebie. W dzisiejszych czasach nowa technologia stała się drugim aspektem marketingu elektronicznego, a pokrewne dziedziny badań koncentrują się na wirtualnej rzeczywistości i innowacyjnych strategiach promocyjnych.

Ponadto, ze względu na prace marketingowe, sama edukacja to nie wszystko, dlatego większość kierunków studiów koncentruje się na doświadczeniach, jakie studenci zdobywają podczas praktyk. Obecnie deficyt kadrowy sięga 34%, a średni dochód rynkowy młodszych specjalistów ds. marketingu to 3800 zł brutto.

Jaki kierunek studiów będzie przyszłościowy?
Fot. Pexels

Programista

Można śmiało powiedzieć, że to przyszłość. Obecnie programiści są potrzebni na każdym kroku. Co ciekawe, aby być dobrym programistą, nie wystarczy dobrze wykonywać polecenia. Im większe zainteresowanie daną dziedziną badań, tym bardziej intensywna konkurencja. Nie tylko cała branża, ale całe środowisko IT dynamicznie się zmienia i trzeba nadążyć za nowymi technologiami i językami programowania. Typowa ścieżka kariery informatycznej zaczyna się od stanowiska młodszego programisty z całkowitymi dochodami oscylującymi w granicach 6000 – 7000 zł brutto.

 

To tylko nieliczne przykłady, które pokazują jak wielkie jest zapotrzebowanie na rynku na konkretnych pracowników. W tym momencie warto wspomnieć również o logistyce, dietetyce czy nawet o prawie. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest, aby ostateczny wybór był zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Tylko wtedy czas studiów okaże się zdecydowanie fascynujący.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami stacjonarnymi lub niestacjonarnymi, koniecznie sprawdź ile poszczególne opcje kosztują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here