Ile kosztują studia zaoczne?

0
1891

Czas studiowania to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu młodego człowieka. Bardzo często decydujemy się na nauczanie w formie niestacjonarnej. Ile kosztują studia zaoczne? Jak je przygotować finansowo oraz jaka jest różnica między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi? 

 

Ile kosztują studia stacjonarne?

Żeby zobaczyć różnicę i odpowiedzieć na pytanie – „Ile kosztują studia zaoczne?”, zobaczmy, jak sytuacja wygląda w przypadku nauki w trybie dziennym. Ile kosztuje nauka w pełnym wymiarze godzin? Najpierw warto sprawdzić, czy wybrana uczelnia nie wymaga od Ciebie opłacania czesnego, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Ponadto w przypadku studentów, którzy muszą wyprowadzić się z domów, należy również wziąć pod uwagę koszty utrzymania w nowym mieście. Muszą oni między innymi:

  • Opłacić mieszkanie lub akademik – koszt pokoju dwuosobowego w warszawskim akademiku to 300-600 zł miesięcznie. Chcąc wynająć tzw. „jedynkę” należy wziąć pod uwagę cenę wyższą o 100 do 200 zł. Cena pokoju dwuosobowego w mieszkaniu dzielonym w stolicy w zależności od lokalizacji i standardu to około 700 – 1200 zł na miesiąc.
Ile kosztują studia zaoczne?
Fot. Pexels
  • Uregulować koszt korzystania z transportu publicznego – bilet ulgowy, 75 – minutowy na warszawską komunikację miejską obowiązujący w I strefie wynosi 2,20 zł. Zakładając, że na uczelnię i powrót potrzebujemy dwóch takich biletów dziennie, można to łatwo obliczyć przy założeniu, że musimy podróżować przez 20 dni, miesięczny koszt przejazdu komunikacją miejską to minimum 88 zł. Dostępne są także bilety kwartalne. Wtedy student musi liczyć się z kosztem 140 zł, raz na 3 miesiące.
  • Zaplanować budżet na jedzenie – w takim przypadku różnica w poniesionych kosztach może być duża. Wszystko zależy od naszych nawyków żywieniowych, tego, czy sami gotujemy itp. Ale można ostrożnie założyć, że koszt żywności będzie bliski 500 – 800 zł miesięcznie.

Oczywiście podane koszty dotyczą Warszawy. W mniejszych miejscowościach można zapłacić zdecydowanie mniej. Warto zweryfikować to przed rekrutacją. Dzięki temu dopasujemy miejscowość do naszych możliwości finansowych.

Sprawdź, co warto studiować!

Ile kosztują studia zaoczne?

Niezależnie od tego, czy jest to uniwersytet publiczny, czy prywatny w każdym z tych dwóch przypadków trzeba opłacać czesne za studia. Jest ono zróżnicowane w zależności od uczelni i kierunku studiów. Natomiast zwykle wynosi kilka tysięcy złotych rocznie. Studenci studiów niestacjonarnych czują się bardzo komfortowo, ponieważ częściej podejmują płatną pracę, nawet jeśli studiują w pełnym wymiarze godzin.

Ile kosztują studia zaoczne?
Fot. Pexels

Co najważniejsze, należy również zwrócić uwagę na wydatki związane z samym utrzymaniem. Jeżeli student mieszka poza miejscem swojego zamieszkania, będzie musiał ponieść koszty identyczne jak w akapicie wyżej. Mieszkając u rodziców można natomiast sporo zaoszczędzić. Warto również wiedzieć, że w przypadku niektórych kierunków sam koszt zależy od tego, czy student studiuje w niepełnym wymiarze godzin (zaoczne), czy w pełnym wymiarze godzin (stacjonarne) oraz czy będzie studiował na uczelni prywatnej czy publicznej.

Ile w praktyce wynoszą koszty studiów zaocznych? W zależności od miasta/ kierunku / uczelni czesne za semestr to około 1500-5000 PLN. Oczywiście w niektórych przypadkach koszt będzie znacznie wyższy. Na przykład roczne czesne za studia niestacjonarne medyczne przekracza 25 000 zł.

Oznacza to, że do kosztów nauki zalicza się m.in. utrzymanie i konieczność opłacenia wymaganego czesnego. Nie można też zapominać o zasobach potrzebnych na pomoce naukowe czy inne wydatki, takie jak wydatki administracyjne, książki, zeszyty oraz inne przybory piśmiennicze. Planując koszty, warto szukać dodatkowych źródeł finansowania. Studenci zazwyczaj otrzymują stypendia naukowe lub socjalne. Ponadto oferowane są również specjalne pożyczki studenckie. Rozwiązań jest wiele i warto z nich korzystać.

 

Nieważne czy wybierzesz studia zaoczne czy stacjonarne. W każdym z tych przypadków najważniejsze jest to, aby nauka była dla Ciebie zwyczajnie przyjemna. Warto wybierać zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Tylko wtedy spędzony na studiowaniu czas nie pójdzie na marne.

 

Zastanawiasz się nad studiami podyplomowymi? Koniecznie przeczytaj, co warto o nich wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here