Czy metoda Krebsa jest skuteczna?

0
1252

W dzisiejszych czasach nauka języków obcych, zwłaszcza angielskiego, jest bardzo ważna. Same języki obce przydają się nie tylko podczas wyjazdów za granicę, ale także do efektywnej komunikacji w pracy. Czy metoda Krebsa jest skuteczna? Zobaczmy!

 

Decydując się na naukę języków obcych lubimy szukać ułatwień. Nic w tym dziwnego! W związku z ludzką naturą powstają kolejne ułatwienia i udogodnienia. Jednym z nich jest metoda Krebsa. Na czym konkretnie polega i czy jest skuteczna? Sprawdźmy!

Czym jest metoda Krebsa?

Metoda Krebsa ma już ponad 40-letnią historię. Jednocześnie do tej pory cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na ogromną wygodę. Polega na słuchaniu nagrań w dowolnym języku obcym. Specjalnie przygotowany plik audio zawiera wiele najważniejszych fraz wraz z odpowiednimi tłumaczeniami. Słuchając audio, większość słów i zwrotów, które słyszymy, pozostaje w naszej pamięci krótkotrwałej.

Czym jest metoda Krebsa?
Fot. Pexels

Tutaj jednak warto wspomnieć, że taka nauka polega na wielokrotnym słuchaniu tego samego materiału W konsekwencji prowadzi to do „zapisania” nowych informacji w naszej trwałej pamięci. Z biegiem czasu takie działanie powinno sprawić, że będziemy uczyć się słówek i wyrażeń automatycznie. Oczywiście należy tutaj pamiętać, że do nauki gramatyki będziemy potrzebować rozszerzonych kursów lub książek.

Metoda Krebsa – zalety

Wybierając taką metodę przede wszystkim musimy wiedzieć, że sama nauka języków obcych odbywa się tylko poprzez słuchanie nagrań. Oznacza to, że mamy pewnego rodzaju dowolność przy wybieraniu godzin naszej nauki. W wolnych chwilach nagrania możemy posłuchać w domu, prowadząc samochód czy korzystając z komunikacji miejskiej. Dodatkowo to świetna alternatywa na spędzenie czasu podczas weekendowych wypadów, czekania w kolejce do lekarza czy jazdy na rowerze. Celem tej metody jest połączenie nauki i rozrywki. Osoba, która wykonuje prace domowe może samodzielnie uczyć się języka obcego, nie tracąc czasu na naukę w szkole lub uczęszczając na różne kursy wymagające większego wkładu.

Metoda Krebsa - Oczekiwane efekty
Fot. Pexels

Oczekiwane efekty

Osoby, które praktykują taki sposób nauki, twierdzą, że poświęcając przynajmniej 30 minut dziennie na słuchanie kolejnych nagrań, już po 10 dniach widzą ogromne efekty. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że do tych gwarancji trzeba podchodzić z dystansem. Oczywiście układ nerwowy młodego człowieka (w tym jego mózg) jest bardzo chłonny i chętny do nauki, co ułatwia zapamiętywanie. Natomiast ten sam proces zdobywania nowej wiedzy językowej może być trudniejszy dla osób starszych. Zależy to w dużej mierze od naszych osobistych uzdolnień, preferencji i doświadczenia. Jedni są wybitnie uzdolnieni i nie mają problemów z nauką języków obcych. Inni zaś mają z tym poważne problemy i wszelkie próby kończą się niepowodzeniem. Motywacja do nauki może zdziałać cuda i jest również bardzo ważna. Tylko takie połączenie przyniesie najlepsze rezultaty.

Metoda Krebsa – Czy warto?

Każdy trening dla mózgu przynosi pozytywne rezultaty. Nauka języków obcych przede wszystkim wpływa na sprawność naszych szarych komórek. Nawet słuchanie nagrań jest w stanie poprawić zdolność zapamiętywania. Dodatkowo to świetna metoda na poprawienie akcentu i zasobu słownictwa. Rozwiązanie to szczególnie chwalą tak zwani słuchowcy, czyli osoby, które najlepiej uczą się właśnie przez słuchanie. Oczywiście, nie nauczysz się dzięki niej gramatyki, która również jest bardzo ważna. Natomiast z całą pewnością utrwalisz najważniejsze zagadnienia, co również pomoże w poprawieniu komunikacji z innymi (oczywiście w języku, którego się obecnie uczysz).

 

Warto pamiętać, że ucząc się języka obcego ważne jest przede wszystkim nasze zaangażowanie. Oznacza to, że same dobre chęci mogą być zwyczajnie niewystarczające. Jasny plan działania, samodyscyplina oraz motywacja w połączeniu przyniosą najlepsze możliwe skutki. Metoda Krebsa powinna być jedynie dodatkiem, który urozmaici proces nauki i kształcenia. Dodatkowo warto ćwiczyć umiejętności komunikacyjne z innymi. Taka praktyka sprawdza się idealnie w przypadku jakichkolwiek barier językowych. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Czy spróbujesz takiej metody nauki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here