Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

0
1118

Praktycznie od najmłodszych lat mówiono nam, że warto uczyć się języków obcych. Angielski utożsamiany był z pewnego rodzaju prestiżem i opcją, która potrafiła otworzyć wiele zawodowych furtek. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

 

 

W tym artykule chcemy zachęcić Cię do rozwoju. Nauka języków obcych potrafi być świetną zabawą. Obecnie mamy ogrom możliwości, który nam udostępnia taką możliwość całkowicie za darmo. Nie musisz inwestować w drogie kursy czy wyjazdy językowe. Bardzo często wystarczy aplikacja mobilna lub regularne oglądanie dedykowanych filmów na Youtube. No dobrze, dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Lepsza praca

Wyobraź sobie, że pracodawca prowadzący proces rekrutacji będzie miał do wyboru dwóch kandydatów – każdy kandydat ma podobne umiejętności i doświadczenie. Jeden kandydat mówi płynnie w języku obcym, a drugi nie. W takim przypadku osoba dwujęzyczna z pewnością zdobędzie większą szansę na zatrudnienie. Coraz więcej firm nawiązuje kontakt z zagranicznymi klientami i kontrahentami. Te działania sprawiają, że takie przedsiębiorstwo potrzebuje pracowników znających język angielski, hiszpański, niemiecki czy nawet szwedzki. Badania przeprowadzone w Szwajcarii pokazują, że osoby, które mówią wieloma językami, mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki (wzrost średnio o 20%). Jest to niezależne od ich wykształcenia i innych umiejętności.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Darmowy trening dla Twojego umysłu!
Fot. Pexels

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Darmowy trening dla Twojego umysłu!

Jak wszyscy wiemy, jednym z najskuteczniejszych sposobów stymulacji mózgu jest nauka języków obcych. Chociaż uczenie się nowych słów, a także ich mniej lub bardziej skomplikowanych kombinacji, może wydawać się nieciekawą czynnością. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy przypomnimy sobie, że tak właściwie jest to doskonały trening dla naszego mózgu i szarych komórek.

Systematyczna nauka języków obcych poprawi Twoją zdolność koncentracji i zapamiętywania. Oznacza to, każdej nowej grupy słów nauczysz się szybciej. Dodatkowo osoby, które biegle posługują się językami obcymi, są zdecydowanie bardziej otwarte i kreatywne. Jednocześnie posiadają wyższe umiejętności myślenia. Cechuje je również lepsza umiejętność rozwiązywania problemów oraz większa wiedza na temat zmieniającego się świata.

Zupełnie nowe możliwości

Jeśli chcesz odmienić swoje życie, przeżyć wspaniałą i ekscytującą przygodę oraz stawić czoła nowym wyzwaniom, znajomość języka obcego z pewnością ułatwi Ci osiągnięcie tego celu. Ciekawa praca w Szwecji, Meksyku lub Japonii? A może wymiana studencka w USA? Znajomość języka obcego otworzy nowe, nieznane dotąd możliwości rozwoju zawodowego i osobistego.

Innym przykładem może być nawiązywanie zupełnie nowych i fascynujących znajomości. Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Tylko wtedy będziesz mógł poznać ludzi z całego świata, prowadzić międzynarodowe biznesy czy uczyć się jeszcze większej liczby rzeczy. Wiele kursów czy szkoleń jest dostępnych jedynie w języku angielskim. Dzięki temu pozbędziesz się dodatkowych ograniczeń.

Zupełnie nowe możliwości - dlaczego warto uczyć się języków obcych?
Fot. Pexels

A jeżeli poszukujesz nowych metod nauki języków obcych, koniecznie przeczytaj o metodzie Krebsa.

Rozwiążesz problem z podejmowaniem decyzji

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Chicago udowodniły, że znajomość języka obcego może wspierać proces podejmowania decyzji. Badacze wyznaczyli sobie własny cel, jakim było sprawdzenie, czy wybrany język wpłynie na proces decyzyjny. Wyniki są zaskakujące. Według artykułu w czasopiśmie Psychological Science, kiedy zadajemy pytania w języku obcym, myślimy o problemie bardziej racjonalnie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej opanować emocje, które kojarzą się z językiem ojczystym. Jest to powód, dla którego języki obce określane są jako pomoc w utrzymaniu zdrowego dystansu poznawczego. Co więcej, osoby posługujące się językiem innym niż ojczysty mają lepsze umiejętności krytycznego myślenia. To z całą pewnością cecha, której warto się nauczyć.

 

Jesteśmy pewni, że ten artykuł utwierdził Cię w przekonaniu, że nauka języków obcych jest po prostu opłacalna. Aby sam rozwój tej umiejętności był skuteczny wystarczy poświęcić na to jedynie 15 minut dziennie. To daje około 8 godzin miesięcznie i aż 90 godzin w całym roku. Wyobrażasz sobie. To tak, jakbyś uczył się na przykład języka hiszpańskiego przez 3 pełne doby i 18 godzin. Po roku systematyczności będziesz mógł z osoby początkującej stać się uczniem średnio-zaawansowanym. Życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here