Co to jest startup?

0
1381

Myślisz o tym, by robić swoje, ale nie masz pomysłu na biznes? Masz dość pracy, w której nikt nie docenia Twojej kreatywności? A może wiesz, że masz potencjał jako wynalazca, ale wciąż brakuje Ci środków finansowych? Jeśli tak, to wszystko wskazuje na to, że założenie firmy może być idealnym rozwiązaniem! Sprawdź więc, co to jest startup!

 

Pojęcie, jakim jest startup pojawia się w naszym kraju coraz częściej. Czym właściwie jest? Czy łatwo go założyć? Co jest do tego potrzebne? Poszukujesz informacji, co to jest startup? Koniecznie czytaj dalej! 

Co to jest startup?

Startup to termin, który obecnie ma dwie definicje. Znaczenie startupu jest tak samo ważne, jak nowo powstała firma, która dopiero pojawia się na rynku. Dodatkowo same startupy zwykle zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze. Drugie znaczenie startupów odgrywa również rolę w środowisku inwestycyjnym i zarządczym. To tymczasowa organizacja, która szuka odpowiedniego modelu biznesowego. Oznacza to, że grupa ludzi organizuje się, aby znaleźć inwestycje, które mogą przynieść satysfakcjonujące zyski. Po znalezieniu odpowiedniego projektu członkowie przystępują wspólnie do jego realizacji. Zwykle pracują bardzo szybko i starają się wykonywać zadania na ściśle określony czas.

Rozpoczęcie projektu czasami wiąże się ze sporym ryzykiem. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, że korzyści płynące z wdrożenia projektu są rzeczywiście bardzo zadowalające. Do startupów dołączają zazwyczaj młodzi, energiczni ludzie, którzy mają dość oporu, aby poradzić sobie z pośpiechem od jednego projektu, do następnego.

co to jest startup
Fot. Pexels

Jakie są rodzaje startupów?

Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje takiej działalności. Są to:

  • Wizjonerzy – starają się, aby projekty były dla nich tylko okazją do zaistnienia w branży. Wchodząc na rynek starają się jak najszybciej założyć dojrzały biznes, rekrutują kadry i formalizują swoje działania.
  • Partnerzy – opracują projekt, którego nie chcą samodzielnie wdrażać na rynku. Starają się włączyć do projektu partnerów zewnętrznych zajmujących się zarządzaniem i kwestiami biznesowymi. Natomiast sami wykonywać będą nadal odgrywać kreatywną rolę po zakończeniu projektu.
  • Testerzy – zwykle nie mają dużego doświadczenia, podejmują się projektów o niskim ryzyku.
  • Powielacze – kopiują istniejący model biznesowy. Nie chcą eksperymentować i wolą unikać niebezpiecznych inwestycji.

Jak wygląda proces założenia startupu?

Przede wszystkim trzeba zacząć od znalezienia interesującego nas projektu. Dopiero potem zajmiesz się wymaganymi formalnościami. Czasami znalezienie wartościowego projektu inwestycyjnego zajmuje dużo czasu. W tym celu zalecane jest skorzystanie z katalogów online. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że na pewno nie tylko my będziemy chcieli zrealizować dane zamówienie. Po znalezieniu projektu możemy przystąpić do przechodzenia przez kolejne procedury, a co najważniejsze zwołać zespół wykonawczy. W praktyce najlepiej szukać partnerów w gronie znajomych, którzy potrafią się poświęcić i pracują pod presją czasu.

startup
Fot. Pexels

Zwykle kandydat, który chce zainwestować w startup proszony jest o dostarczenie pełnego biznesplanu z opisem źródła finansowania. Dlatego za każdym razem, gdy rozpoczynasz inwestycję, warto pozyskiwać kapitał własny. To doskonałe zabezpieczenie, które zwiększy Twoje szanse na zrealizowanie zamówienia. Z całą pewnością warto zweryfikować aktualne dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej lub poszukać wsparcia w organizacjach i instytucjach, które zajmują się pomocą w tym temacie.

 

Doskonale wiemy, że po przeczytaniu tego artykułu z pewnością wiesz co to jest startup. Jeżeli zastanawiasz się nad taką droga zawodową, życzymy powodzenia! Jesteśmy pewni, że Twoja determinacja, zorganizowanie i chęć osiągnięcia konkretnego celu przyniesie ogromny sukces. Jeśli więc chcesz odmienić swoje życie zawodowe, koniecznie pomyśl o takim właśnie rozwiązaniu. Z całą pewnością, jeżeli czytasz ten artykuł, masz ogromny potencjał na stworzenie czegoś wielkiego, czegoś co zmieni życie wielu osób. Jesteśmy pewni, że się uda, a sukces jest gwarantowany!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here