Trening uważności – czy może pomóc w pracy?

0
1072

Trening uważności przeznaczony jest dla tych, którzy nie radzą sobie ze stresem lub też z negatywnymi emocjami. Może być również pomocny w sytuacjach depresji, uzależnienia czy zaburzeń odżywiania. Sprawdź, czym jest uważność i czy może pomóc w pracy.

 

Codzienne życie przynosi coraz więcej stresu. Jesteśmy nieustanie bombardowani nowymi informacjami, które bardzo często są negatywne. To natomiast powoduje niepokój, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a nawet w pracy. Czy trening uważności może pomóc? Zobaczmy!

Czym jest trening uważności?

Mindfulness jest tłumaczona jako „uważność” lub jako „obecność pełna uwagi”. Zgodnie z najbardziej znaną definicją, sama uważność to stan świadomości, który skupia się w stu procentach i bez osądu na tym, czego obecnie doświadczamy. Innymi słowy, uważność celowo kieruje uwagę na to, co obecnie przezywamy, tj. tu i teraz. Można powiedzieć, że sensem tego nurtu są słowa: Nie patrz w przyszłość, nie wracaj do przeszłości.

Trening uważności
Fot. Pexels

Człowiek często myśli o niekorzystnych okazjach, wydarzeniach z przeszłości lub patrzy w przyszłość. Jednocześnie zamartwia się o rzeczy, na które w danym momencie nie ma wpływu. W ten sposób całkowicie zapomina o teraźniejszości. Dodatkowo zaburzona jest również wewnętrzna równowaga emocjonalna. To zatem sprzyja rozwojowi lęku, a nawet depresji. Dzięki treningowi uważności można osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć się technik koncentracji i relaksacji. Jednocześnie możliwe jest nauczenie się radzenia sobie ze stresem. Trening uważności jednocześnie pokazuje, jak czerpać energię z życia i cieszyć się małymi rzeczami. Dodatkowo dzięki regularnej praktyce zdecydowanie łatwiej nauczyć się bardziej spokojnego życia. To tak zwana egzystencja w harmonii z innymi ludźmi i środowiskiem.

Czym jest medytacja?

Jest to praktyka ćwiczeń umysłu w celu utrzymania ciała w zdrowiu lub doświadczania zmian w stanie świadomości. W zależności od systemu filozoficznego, medytacja powinna pomóc zwiększyć energię życiową, oczyścić umysł i osiągnąć wewnętrzne przebudzenie, oświecenie lub rozwój współczucia, cierpliwości, przebaczenia lub innych pożądanych cech.

Sama praktyka może być również bardzo różna – można ją ćwiczyć w pozycji siedzącej, podczas codziennych czynności lub nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Niektóre szkoły używają wizualizacji, mantr lub cichej muzyki. Inne natomiast starają się pozbyć wszelkich myśli i pojęć – na przykład zaleca się skupienie się wyłącznie na oddychaniu. W dzisiejszych czasach ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z żadną religią, coraz częściej praktykują medytację. Traktują ją po prostu jako sposób na zmniejszenie stresu i zadbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez spokój, ekspozycję na emocje i głębsze zrozumienie siebie. Ten uniwersalny sposób praktyki wywodzi się z treningu uważności, w którym medytacja jest jedną z technik uważnej obserwacji.

Jak zacząć medytację i trening uważności?

Najlepiej zacząć od niewielkich kroków. Można zacząć od 5-minutowych kursów i stopniowo je rozszerzać, zwracając uwagę na swoje potrzeby. Znajdź najlepszą porę dnia i wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Sprawdź, jak najlepiej medytujesz – muzyka, mantry i oddech? Możesz także wypróbować różne aplikacje do medytacji, w których możesz znaleźć sesje o różnym czasie trwania. Ciekawą opcją będzie również udział w zajęciach z nauczycielem.

Jak zacząć medytację i trening uważności?
Fot. Pexels

Zalety medytacji

Z biegiem czasu, kiedy nauczymy się medytować, trening uważności może zostać przeniesiony na codzienne życie. W każdym razie taki jest cel tego wysiłku. W pewnym momencie zaczniesz dostrzegać elementy swojej codzienności w inny sposób, który przyniesie radość. Osoby, które praktykują trening uważności kilka lat twierdzą, że wpływa on pozytywnie na: umiejętność lepszego radzenia sobie ze stresem, łatwiejszego zasypiania oraz większą koncentrację. Dodatkowo praktykanci doceniają możliwość przeżywania teraźniejszości bez myślenia o przyszłości.

 

Nie potrafisz poradzić sobie ze stresem w pracy? Koniecznie wypróbuj trening uważności! To świetna technika, która zdecydowanie pomaga, a z czasem staje się filozofią życia. Życzymy powodzenia!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here