Jak się zmotywować do nauki?

0
1109

Każdy z nas, chociaż raz w życiu postanowił nauczyć się czegoś nowego. Początki zazwyczaj wciągają i są bardzo przyjemne. Im dłużej działamy, tym mniej chęci nam towarzyszy. Jak się zmotywować do nauki? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

 

Nieustanna nauka i rozwój są jak najbardziej wskazane. Zalety jakie za sobą niesie taki wysiłek są wręcz nieocenione, szczególnie w przypadku nauki języków obcych. Co jednak zrobić, gdy po kilku miesiącach zabraknie nam chęci? Jak się zmotywować do nauki w trudnych momentach? Zobaczmy!

Odpowiedz na pytanie: Dlaczego chcesz się uczyć?

To całkowita podstawa przy rozpoczęciu jakiejkolwiek nauki. Tylko wtedy osiągniemy pożądany przez nas sukces. Jak się zmotywować do nauki? Odpowiedz sobie na pytanie: Dlaczego chcę to robić? Chcesz zdać ważny egzamin, dostać się na wymarzone studia, a może aplikować na konkretne stanowisko, które wymaga ściśle zdefiniowanych umiejętności? Zapisz sobie ten cel na kartce. Możesz powiesić taką notatkę w widocznym dla Ciebie miejscu. W momentach zwątpienia zostanie ona Twoim motywatorem. Odpowiednio stosowana wizualizacja potrafi zdziałać cuda. Warto więc wypróbować taką metodę na samym sobie. Efekty będą zaskakujące.

Jak się zmotywować do nauk?
Fot. Pexels

Zaplanuj swoją pracę

To genialne rozwiązanie nie tylko dla miłośników planowania. Jasny plan pomoże w najbardziej dramatycznych momentach. Odznaczanie kolejnych zadań, które zostały zrobione przynosi ogromna satysfakcję. Pamiętaj, aby planować wcześniej. Dobry plan roczny powinien być sporządzony w czwartym kwartale roku. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć działania praktycznie natychmiastowo. Najlepiej dobrać metodę projektowania harmonogramu zgodnie z Twoimi indywidualnymi preferencjami. Bardzo możliwe, że wolisz konkretne aplikacje mobilne lub planowanie na papierze. Każda z opcji będzie jak najbardziej przydatna.

Zweryfikuj, kiedy odkładasz naukę

Poznanie siebie i własnych przyzwyczajeń będzie również istotnym punktem w motywowaniu się do nauki. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • W jakich momentach odkładam naukę?
 • Kiedy przyswajam wiedzę w najlepszy sposób?
 • Co sprawia mi najwięcej trudności?
 • Czego lubię się uczyć?
 • Czego nie lubię się uczyć?
 • Co konkretnie jest moim priorytetem?
 • Czy mogę zrobić coś, aby nauka była dla mnie bardziej przyjemna?
 • Jaki rodzaj nauki najbardziej preferujesz?
 • Czy wolisz uczyć się w ciszy czy w towarzystwie muzyki?
 • Co najbardziej Cię rozprasza?
 • Jakich warunków potrzebujesz do pracy lub nauki?

Dzięki temu zweryfikujesz wszelkie trudności, które mogą cię spotkać podczas samego przyswajania wiedzy. Poznanie samego siebie i własnych słabości jest pewnego rodzaju drogą do osiągnięcia sukcesu. Znając odpowiedzi na powyższe pytania będziesz również mógł wprowadzić rozwiązania, które wyeliminują ryzyko rozpraszania się i uciekania od nauki.

motywacja do nauki
Fot. Pexels

Jak się zmotywować do nauki? Nagradzaj się!

Nauka wymaga od nas wysiłku. Warto więc pomyśleć o sensownym systemie nagradzania. Przyswoiłeś kolejny temat? Zdałeś egzamin na dobrą ocenę? Pomyśl o nagrodzie! Może to być seans filmowy z przyjaciółmi lub drobny upominek. W przypadku uzyskania większego certyfikatu, zdania matury, obronienia pracy magisterskiej lub licencjackiej możesz pozwolić sobie na coś więcej. Być może zawsze marzyłeś o wyjeździe w ciepłe kraje? Pomyśl o tym! Życie, nauka i rozwój to nie tylko ciężka praca, ale również zachowanie zdrowej równowagi.

Odpoczywaj!

Jak zmotywować się do nauki? Pamiętaj o odpoczynku. Będąc przemęczonym przyswajanie wiedzy będzie wręcz nieskuteczne. Trudno jest uczyć się w chwili, w której jesteś śpiący, przepracowany czy zwyczajnie wyczerpany. Warto zrobić sobie jeden dzień w tygodniu, w którym odpoczniesz. W tym czasie warto zmienić otoczenie, wyjść na długi spacer, dotlenić się i zadbać o siebie. Dzięki temu zachowasz świeżość umysłu i kolejnego dnia powrócisz do nauki ze zdwojoną siłą.

 

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego artykułu doskonale wiesz, jak zmotywować się do nauki. Z całą pewnością rozwój przez całe życie jest bardzo ważny. Pozwala na długie zachowanie sprawności umysłowej. Zakończenie edukacji na etapie szkoły jest najgorszym, co możesz sobie zafundować. Mamy więc nadzieję, że pamiętasz o tym, by uczyć się tego, co nowe. To naprawdę się opłaca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here