Jak zrobić biznesplan?

0
1669

Myślisz o rozpoczęciu własnego biznesu? Działania bez jakiegokolwiek planu mogą być nieefektywne. W związku z tym, odpowiedni harmonogram będzie na wagę złota. Jak zrobić biznesplan? Tajemnicę zdradzamy poniżej.

 

 

Jeśli chcesz prowadzić własną firmę, pierwszą i najważniejszą rzeczą do zrobienia jest opracowanie biznesplanu. Jest to pewnego rodzaju pisemne zestawienie oczekiwań przyszłych przedsiębiorców i plan krok po kroku, który ma opisać rozwój Twojej firmy. Sporządzony przez nas plan działania powinien opisywać krótko- i długoterminowe cele firmy, oferowane przez nią produkty, usługi oraz analizę możliwości rynkowych, jak również środków służących do osiągnięcia celów w określonym środowisku. Dzięki temu będziesz mógł osiągnąć sukces szybciej niż Ci się wydaje.

Dlaczego warto stworzyć biznesplan?

Najważniejszym zadaniem biznesplanu jest dostarczenie przedsiębiorcy wszystkich niezbędnych informacji, które są konieczne do podjęcia właściwej decyzji, w tym rozpoczęcia i zakończenia działalności. Na podstawie analizy dokładnie sporządzonego planu można przewidzieć ewentualną szansą na sukces. W instytucjach, w których można pozyskać fundusze, takich jak urzędy gminne, urzędy pracy czy banki, takie projekty również są wymogiem koniecznym. Nie należy go jednak traktować jako wymogu czysto formalnego. Brak planu działania to łatwy sposób na upadek firmy. To natomiast jest sytuacja, której z całą pewnością chcemy i powinniśmy uniknąć.

Dlaczego warto stworzyć biznesplan?
Fot. Pexels

Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie na Twoją firmę.

Jak zrobić biznesplan?

Niezależnie od tego, czy biznesplan tworzony jest na własne potrzeby, czy też jego odbiorcą jest podmiot zewnętrzny. W każdym z tych przypadków dokument ten powinien być sporządzony w sposób przejrzysty i zrozumiały. Co ciekawe, istnieje jednak kilka standardowych kroków, które pomogą w najlepszym wykonaniu pracy.

Najważniejsze streszczenie

To najważniejszy element, który tak naprawdę powstaje w ostatnim kroku. Część ta musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje, które umieściliśmy w każdej sekcji. Należy również pamiętać, że podsumowanie jest reprezentatywne dla całego biznesplanu i musi być przygotowane ze szczególną starannością. Dlatego powinna to być esencją całego dokumentu, która zawiera informacje, takie jak:

  • cel powstania biznesu – w tym punkcie należy zastanowić się nad tym, co konkretnie chcemy robić, jakie wartości tworzyć. Czy będziemy działać online w celu sprzedawania produktów fizycznych, a może usług?
  • wysokość i alokację niezbędnych środków – Jakiej wysokości wkład własny włożysz w powstanie biznesu?
  • krótki opis produktów, usług i rynków – Wszystko to trzeba opisać ze szczególnym uwzględnieniem korzyści, doświadczenia i zarządzania, jakie wnosi klient w kontekście odpowiedniości danego projektu.
  • umiejętności i kluczowe dane finansowe – Zastanów się co konkretnie potrafisz. Czy będziesz potrzebował współpracownika? Kogo będziesz musiał zatrudnić? Czy potrzebna będzie księgowa? A może ktoś jeszcze? Jakie koszty w związku z tym poniesiesz?
biznesplan
Fot. Pexels

Ważne będzie również zwrócenie uwagi następujące informacje:

  • Przewaga konkurencyjna – określenie, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji;
  • Wartość dla klienta – jasne sprecyzowanie jaką korzyść przyniesiesz klientowi;
  • Technologia wytwarzania produktu i inne czynniki decydujące o jego ostatecznym kształcie;
  • Posiadane prawa autorskie i patenty – warto o to zadbać przed rozpoczęciem działalności. To dobre zabezpieczenie prawne;
  • Plan aktualizacji produktu – każdy produkt powinien się rozwijać, więc trzeba to uwzględnić w naszych działaniach;
  • Prawa i regulacje związane z użytkowaniem produktów – czy do produktu potrzebna będzie specjalna instrukcja lub ostrzeżenie? Koniecznie to zweryfikuj!

 

Dobry biznesplan to podstawa! To dopiero wstęp, który pokazuje, jak bardzo ważnym zadaniem jest jego skomponowanie. Dzięki tak zaplanowanym działaniom będziemy w stanie stworzyć i rozwijać dochodową firmę. To pomoc w generowaniu zysku i planowaniu kolejnych działań. Z całą pewnością warto tego spróbować i cieszyć się skutecznym działaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here