Jak dostać kredyt na mieszkanie?

0
1103

Własne cztery kąty to marzenie większości osób. Tylko nieliczny odsetek jest w stanie sfinansować taki zakup całkowicie z własnej kieszeni. Jak dostać kredyt na mieszkanie? Czy jest to trudne i skomplikowane? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 

 

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Z całą pewnością wskazane jest dobrze się do tego przygotować. Kredyt hipoteczny to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Jak dostać kredyt na mieszkanie? Zobaczmy!

Jak dostać kredyt na mieszkanie? Klika słów wstępu.

Kredyt hipoteczny to przede wszystkim pożyczka celowa. Można ją przypisać tylko do określonego celu, głównie do zakupu mieszkania lub budowy domu. W takim przypadku okres kredytowania może wynosić nawet 30 lat, choć zwykle jest to 20-25 lat. Ponieważ hipoteka jest duża, bank potrzebuje odpowiedniej gwarancji. Jednym z nich jest wkład własny, zwykle na poziomie 20% wartości nieruchomości.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny? Najpierw należy dokładnie rozważyć wymaganą kwotę. Konieczna jest specjalistyczna wycena. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższa miesięczna rata. Bank również oszacuje Twoją zdolność kredytową. Jeśli nie chcesz otrzymać negatywnej decyzji, musisz być bardzo dobrze przygotowany.

kredyt na mieszkanie - jak dostać?
Fot. Pexels

Ocena zdolności kredytowej

Aby zacząć poważnie rozważać kredyt hipoteczny, musisz ustalić, czy Cię na to stać, czyli precyzyjnie określić swoją zdolność kredytową. Zależy to od tego, czy sam bank udzieli finansowania. Do najważniejszych czynników oceny zdolności kredytowej w banku należą: kwota i czas trwania kredytu, rodzaj zatrudnienia i miesięczny dochód, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz inne kredyty, pożyczki i zobowiązania.

Pamiętaj jednak, że każdy bank oceni Cię indywidualnie, według przyjętych przez siebie kryteriów. Z całą pewnością analitycy zweryfikują, czy korzystałeś już wcześniej z karty kredytowej, limitu w koncie, pożyczki gotówkowej lub szybkiej pożyczki. Warto więc sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, aby upewnić się, że nie obniża to Twojej zdolności kredytowej.

Wkład własny

Chcesz poznać najlepszy sposób na uzyskanie kredytu hipotecznego? Im większa własna cegiełka (wkład własny), tym mniej pieniędzy będziesz musiał pożyczyć. To natomiast naturalnie przełoży się na ostateczny koszt zobowiązania. Sprawdź więc, ile możesz wydać samodzielnie. Czasami lepiej poczekać chwilę przed złożeniem wniosku i odłożyć większą kwotę. Pamiętaj, większość banków wymaga 20% wkładu własnego. Dlatego jeśli chcesz kupić mieszkanie o wartości 300 000 zł to minimalna kwota na początek musi wynosić 60 000 złotych. Jest to spora kwota. Pamiętaj również, że nie możesz wydać wszystkich oszczędności na wkład własny. Musisz także zapłacić inne wydatki, takie jak podatki od nieruchomości.

 

Porównaj oferty - kredyt na mieszkanie
fot. Pexels

Porównaj oferty

Zacznij szukać kredytów hipotecznych na najkorzystniejszych warunkach. Jak to zrobić? Możesz spróbować samodzielnie znaleźć najlepszą cenę lub skorzystać z pomocy ekspertów. Jak mądrze kredytować hipotekę? Najlepiej skorzystać z porady doradcy kredytowego, który dobierze wycenę na podstawie Twoich potrzeb. Nie zgadzaj się ze wszystkim, co zapewnia Ci bank. Jest sprzedawcą kredytu hipotecznego, więc możesz z nim negocjować cenę. Nawet minimalna obniżka stóp procentowych spowoduje niższe miesięczne spłaty.

Zadbaj o formalności

Znalazłeś ofertę kredytu hipotecznego, ale boisz się formalności? Niepotrzebnie. Pomoże Ci w tym ekspert bankowy. Decydując się na konkretną ofertę, bank otworzy procedurę kredytową. Składasz wniosek o pożyczkę i dostarczasz wymagane dokumenty. Na tej podstawie bank w pierwszej kolejności zdecyduje, czy udzielić Ci kredytu. Jeśli chcesz mieć pewność, że bank udzieli Ci finansowania, postaraj się o umowę o pracę na czas nieokreślony. Bank wynagradza to, ponieważ zapewnia pożyczkobiorcy największą stabilność finansową. Proces kredytowy nie musi trwać kilku miesięcy. Zgodnie z obowiązującym prawem hipotecznym, decyzję o udzieleniu kredytu bank powinien podjąć w terminie 21 dni od dostarczenia wymaganych dokumentów.

 

Podpisz umowę

Przed podpisaniem umowy kredytowej konieczne jest podpisanie przedwstępnej umowy kupna nieruchomości. Chroni obie strony transakcji. Następnie możesz dostarczyć wszystkie zebrane dokumenty do wniosku. Po zatwierdzeniu przez bank otrzymasz projekt umowy, który musisz przeczytać. Gdy wszystkie pozycje są zgodne z ustaleniami i łatwe do zrozumienia, najważniejszy krok, czyli podpisanie umowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bój się zadawać pytań pracownikowi banku.

 

Jesteśmy pewnie, że przedstawione informacje będą dla Ciebie przydatne. Jeżeli planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny koniecznie zadbaj o wszelkie formalności. Dzięki temu w o wiele łatwiejszy sposób będziesz mógł zakupić własne mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here