Pożyczka pod hipotekę, a kredyt hipoteczny – czym różnią się te dwa rozwiązania?

0
1087

Mogłoby się wydawać, że pożyczka pod hipotekę i kredyt hipoteczny to ten sam produkt. Nie ma nic bardziej mylnego niż takie postrzeganie sprawy! Chociaż mają one wiele cech wspólnych, w rzeczywistości różnią się w pewnych aspektach podejmowania zobowiązań. Dowiedz się, jakie są te podobieństwa i różnice. 

 

Myśląc o różnych inwestycjach bardzo często decydujemy się na kredyt hipoteczny. Oczywiście kwestie związane z bankowością nie należą do najłatwiejszych. Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki? Odpowiedź naturalnie znajdziesz poniżej.

Podstawowe różnice

Kredyt hipoteczny i pożyczka pod hipotekę to dwa różne produkty finansowe i z całą pewnością nie należy ich mylić. Pierwszego finansowania mogą udzielać wyłącznie banki. Natomiast pożyczki hipoteczne to rozwiązanie, które mogą sfinansować także inne podmioty. Kredyty hipoteczne mogą być wykorzystywane głównie na cele mieszkaniowe, którymi może być zakup mieszkania, budowa domów czy remont nieruchomości. Natomiast pożyczki mogą być wykorzystane na dowolny cel konsumpcyjny.

pożyczka pod hipotekę
fot. Pexels

Czy są jakieś cechy wspólne?

Cechą wspólną obu produktów jest forma zabezpieczenia spłaty zadłużenia – hipoteka na nieruchomości w obu przypadkach. Ale jest tu też subtelna różnica, ponieważ w przypadku kredytu hipotecznego, samą hipoteką może być nieruchomość finansowana z kredytu hipotecznego. Natomiast w przypadku pożyczki, hipoteką jest tylko nieruchomość będąca już własnością kredytobiorcy. Inną wspólną cechą tych dwóch produktów hipotecznych jest wysokie zadłużenie i długi okres spłaty. Dlatego oba te rozwiązania służą do realizowania większych inwestycji, zwykle wartych kilkaset tysięcy złotych.

Czym jest pożyczka pod hipotekę?

Definicja produktu jest prosta – jest to kredyt gotówkowy na zakup nieruchomości. Dlatego warunkiem otrzymania zobowiązania jest posiadanie nieruchomości, czyli domu lub mieszkania. Dzięki zabezpieczeniu możesz pożyczyć znacznie więcej pieniędzy niż zwykłe pożyczki czy pożyczki gotówkowe. Generalnie kwota przekazana przez bank to co najwyżej 70-80% wartości nieruchomości, więc w praktyce kwota ta może przekroczyć nawet milion złotych. Ze względu na wysoką wartość kredytów hipotecznych okres spłaty jest bardzo długi – większość banków rekomenduje maksymalny okres kredytowania 25-30 lat.

pożyczka pod hipotekę - zakup samochodu
Fot. Pexels

Kwotę uzyskaną z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, który nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą. Dzięki tym środkom możesz więc zorganizować wielki bankiet weselny, podróżować po świecie, wyremontować mieszkania, wszczepić zęby, a nawet spłacić inne długi. Pożyczkodawcy nie interesuje sposób wykorzystania pieniędzy, więc nie musisz podawać tego w aplikacji przy ubieganiu się o finansowanie czy opłaty rozliczeniowe.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Jest to przede wszystkim kredyt bankowy zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Wykorzystuje się go wyłącznie na określone w umowie cele mieszkaniowe. Najpopularniejszym rodzajem tego produktu jest kredyt mieszkaniowy, którego zabezpieczeniem jest zakupiona nieruchomość. Banki od wielu lat nie są w stanie zapewnić takiego finansowania w wysokości odpowiadającej 100% ceny kupowanego mieszkania. Dlatego cechą kredytu hipotecznego jest konieczność posiadania wkładu własnego w wysokości 20%. Warto dodać, że kredyt hipoteczny można otrzymać nawet na 35 lat. 

Kiedy pożyczka pod hipotekę?

Wybór między kredytem a pożyczką jest zwykle prosty. Pożyczka pod hipotekę to najlepszy sposób na sfinansowanie zakupu kolejnego mieszkania lub budowy domu. To produkt dostosowany do takich właśnie potrzeb. Jego zaletą w porównaniu z pożyczkami konsumenckimi jest znacznie niższy koszt, co ma znaczenie przy generowaniu dużych kwot zadłużenia. Dodatkowo pożyczki hipoteczne doskonale nadają się do uzyskania finansowania o dużej wartości na każdy inny cel – wtedy, gdy zwykłych pożyczek gotówkowych nie można wykorzystać do osiągnięcia zysku lub nie można z nich zwyczajnie skorzystać.

 

Ostateczna decyzja naturalnie należy do Ciebie. Jesteśmy pewni, że pomożemy w dokonaniu najlepszego wyboru. Dodatkowo sama spłata będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here