Co warto studiować?

0
1335

Dla większości ludzi wybór kierunku studiów jest zwykle poważnym problemem. Co warto studiować i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Dlaczego analiza rynku pracy jest tak ważna?

 

 

 

Polskie uczelnie corocznie przyciągają nowymi i innowacyjnymi kierunkami studiów. Wybór samego kierunku to początek. Kolejnym krokiem będzie naturalnie wybór uczelni i specjalizacji. Co warto studiować i jak dokonać najlepszego wyboru? Doskonale wiemy, że nie jest to proste. Dzięki poniższym informacjom otrzymasz odpowiedź na wszystkie zadane pytania. Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Koniecznie przeczytaj, co mamy do przekazania!

Kilka słów wstępu

Po pierwsze, wybierając kierunek studiów, nie powinieneś podążać jakimikolwiek trendami czy modą. Z całą pewnością należy także pokornie podchodzić do opinii swoich bliskich. Najważniejsze są nasze prawdziwe zainteresowania i to, co robimy najlepiej. Właśnie dlatego warto zadać sobie kilka pytań, takich jak:

  • W czym jestem najlepszy?
  • Jakie jest moje hobby?
  • Co ja lubię robić?
  • Jaki był mój ulubiony przedmiot w szkole?
  • Co mi się nie podoba?
  • Co chcę robić w przyszłości?
  • Wolę pracować z komputerem czy z innymi osobami?
co warto studiować
Fot. Pexels

Co warto studiować? Zdecydowanie dobrze jest wybrać kierunek, który będzie zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Kierowanie się opinią rodziców czy znajomych będzie najgorszym z możliwych rozwiązań.

Studia zaoczne czy dzienne? Sprawdź ile kosztują!

Zapoznaj się z interesującymi Cię kierunkami

Przy wyborze uczelni kluczowe są nasze zainteresowania i preferencje. Ważne jest również, abyśmy obiektywnie zrozumieli, czy konkretny kierunek studiów będzie dla nas najlepszy. W związku z tym, warto lepiej poznać konkretną ofertę. Przed wyborem studium dogłębne przestudiowanie tematu pozwoli uniknąć w przyszłości ogromnych rozczarowań. Można to zrobić przez:

  • Przeczytanie broszury informacyjnej,
  • Przejrzenie strony internetowej uczelni oraz danej katedry lub wydziału,
  • Dołączenie do studenckiej grupy na Facebooku – tam możesz zadać dowolne pytania,
  • Rozmowę ze znajomymi, którzy już studiują na danej uczelni.

Dobre rozeznanie się jest istotnym elementem. Przecież wybrany przez Ciebie kierunek w dużej mierze wpłynie na kolejne 3 lub 5 lat Twojego życia.

co warto studiować
Fot. Pexels

Zweryfikuj rynek pracy

Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Chociaż dopiero jako już absolwenci będziemy doceniać łatwość znalezienia pracy, to i tak już dziś warto się nad tym zastanowić.

Pamiętaj jednak, aby nie wybierać kierunku studiów na siłę. Z całą pewnością nie warto decydować się na edukację w tematyce, która Cię nie interesuje.

Co warto studiować? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając uczelnię, warto sprawdzić rankingi i poszukać informacji w Internecie, aby dowiedzieć się, co oferuje uczelnia oprócz minimalnego programu nauczania. Obejmuje to ofertę stypendialną, wymiany międzynarodowe oraz możliwość odbycia ciekawych praktyk.  Niezależnie od tego, czy jest to uczelnia techniczna, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna, warto zwrócić uwagę na ogólną sytuację uczelni. Czy będziesz mógł tam zrealizować studia licencjackie, magisterskie lub doktorskie? Różne uniwersytety również oferują te same kursy. Zweryfikuj czym konkretnie się różnią. Przykładowo, chemii będziesz mógł uczyć się na uniwersytecie lub politechnice. Profil uczelni wpływa na plan studiów, dlatego konieczne jest zbadanie, jak konkretnie wygląda. Na tej podstawie natomiast można wybrać uczelnię, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

 

Doskonale wiemy, że wybór studiów jest trudnym zadaniem. Warto pamiętać, że w każdym momencie możesz zrezygnować z samego studiowania. Może okazać się tak, że wybrana tematyka nie będzie jednak dla Ciebie interesująca. W takim wypadku lepiej poszukać innego rozwiązania, które będzie bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Zmuszanie się do kontynuacji nauki na siłę nie przyniesie nic pozytywnego. Z naszej strony życzymy powodzenia w dokonaniu najlepszego wyboru!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here