Jak powinien wyglądać estetyczny arkusz CV?

0
1095

Rekruterzy są osobami, które otrzymują wiele dokumentów w związku z umieszczonymi ogłoszeniami o pracę. Można zatem stwierdzić, że treści, które w pewien sposób wyróżniają się, mogą zostać szybciej dostrzeżone i dokładniej przeczytane. Jak powinien wyglądać estetyczny arkusz CV, który zwiększy szansę na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Tworząc własne CV trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Wbrew pozorom estetyka jest niezmiernie ważnym elementem! Oczywiście treść, doświadczenie zawodowe i umiejętności są jak najbardziej ważne. Ludzki umysł natomiast działa w dużej mierze podświadomie. Odpowiednie wyróżnienie się jest więc w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Jak powinien wyglądać estetyczny arkusz CV? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Każdy punkt umieszczamy w oddzielnym akapicie tak, byś mógł w łatwy sposób przyswoić tak praktyczną i przydatną wiedzę.

Font, czyli to co najważniejsze

Tworząc dokument, jakim jest CV chcemy, aby był on atrakcyjny. To natomiast sprawia, że w nieprzemyślany sposób dobieramy ozdobne czcionki. Wbrew pozorom nie jest to najlepsze rozwiązanie.  Taki tekst trudno będzie odczytać, a samo studiowanie biografii bardzo zmęczy oczy rekrutera. Ważne jest, aby używać tradycyjnych czcionek. Oczywiście nie oznacza to, że muszą one być jednocześnie zwykłe i niczym nie wyróżniające się. Pamiętaj, że edytor tekstu to nie tylko oklepane czcionki, takie jak Arial czy też Times New Roman. Na przykład możemy użyć cięć Cambria lub Calibri, które są jednocześnie eleganckie. Nie warto również mieszać zbyt wielu czcionek w jednym pliku. Każda część, która wygląda inaczej, może sprawiać wrażenie kilka zestawów tekstu skopiowanych z różnych dokumentów.

Jak powinien wyglądać estetyczny arkusz CV?
Fot. Pexels

Estetyczny arkusz CV, czyli kilka słów o kolorach

Jasne kolory, ich nagromadzenie w dokumencie, podkreślenie i pogrubienie, zmiany czcionek – wszystko to sprawia, że ​​estetyczne CV wykracza daleko poza nasze możliwości. To normalne, że tworząc CV chcemy podkreślić to, co ważne. Warto jednak pamiętać, aby robić to w sposób subtelny i delikatny. Na przykład możesz użyć wielkich liter lub pogrubić je. Nie łącz jednak wszystkich dostępnych funkcji, które umożliwia edytor tekstowy. Uzyskasz wtedy efekt odwrotny od zamierzonego.

Zaplanowane marginesy

Każdy chce umieścić jak najwięcej informacji na jednej stronie swojego CV. To w końcu najważniejsze miejsce w całym dokumencie. Jest to powodem występowania niebezpiecznej tendencji do minimalizowania marginesów Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ utrudnia czytanie informacji umieszczonych w takim dokumencie. Warto zachować przynajmniej minimalną szerokość marginesów, aby ktoś mógł swobodnie trzymać dokument i jednocześnie go czytać.

Estetyczny arkusz CV - Dobrze dobrane zdjęcie
Fot. Pexels

Dobrze dobrane zdjęcie

Estetyczne i przyciągające wzrok CV to również odpowiednie zdjęcie. Nie jest to element obowiązkowy, ale jeśli się na to zdecydujesz koniecznie pamiętaj o kilku zasadach. Zdjęcia z wakacji sprzed kilku lat czy selfie, wskazują na brak profesjonalizmu. Nie chodzi o to, że zdjęcia powinny przedstawiać ponurą twarz i najlepszą koszulę. Warto jednak zadbać o to, aby tło takiego zdjęcia było spójne, a Twój uśmiech miękki i przyjazny.

Sprawdzenie ewentualnych błędów

Błędy ortograficzne to najgorsza rzecz, która może rzucić się w oczy osobie przeprowadzającej rekrutację. Taka sytuacja wskazuje, że łamiesz podstawowe zasady języka, a to w końcu nim będziesz się posługiwać w przyszłej pracy. Właśnie dlatego konieczne jest upewnienie się, że ładnie skomponowane CV jest również poprawne. Zweryfikuj, czy występują problemy z literówkami. Przeoczenie niestety wskazuje na lenistwo i niedokładność.

 

Odpowiednio skomponowane CV potrafi zdecydowanie pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. To dzięki niemu mamy większe szanse na rozmowę kwalifikacyjną, która potwierdzi nasze umiejętności. Kolejne kroki to tylko dobre zaprezentowanie siebie oraz odpowiedź na zadane przez rekrutera pytania. Z naszej strony zalecamy, aby poświęcić odrobinę czasu na sporządzenie porządnego dokumentu, który odpowie na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Tylko takie połączenie pozwoli na najwyższą skuteczność i ostateczny sukces. Życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here