Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej – zrób to dobrze!

0
1576

Wiesz już, jak przygotować się na rozmowę o pracę. Jesteś gotowy na spotkanie z potencjalnym przyszłym pracodawcą. W tym momencie zastanawiasz się, jakie pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej się pojawią. Czy można je przewidzieć?

 

 

Oczywiście, że tak! W tym artykule publikujemy 6 najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów. Jednocześnie podpowiadamy w jaki sposób na nie odpowiedzieć. Dzięki takiej porcji wiedzy żadna rozmowa o prace nie będzie dla Ciebie problemem.

Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?

To pytanie jest klasykiem! Przygotowując się do rozmowy o pracę musisz przygotować na nie konkretną odpowiedź. Co powiedzieć w takim wypadku? Pod żadnym pozorem nie oczerniaj byłego pracodawcy, nawet jeśli warunki zatrudnienia pozostawiają wiele do życzenia. Najlepiej odnieść się do historii firmy, do której aplikujesz lub do misji jej działalności. Jest to agencja reklamowa? Powiedz, że identyfikujesz się z ich taktyką tworzenia kampanii. Aplikujesz do banku? Wymień produkty, które Ci się podobają i powiedz, że chcesz wziąć udział w ich ulepszeniu. Od razu zaproponuj potencjalne zmiany. Bądź w tym szczery i zdecydowany. To na pewno się opłaca i zwiększa szansę na zdobycie stanowiska.

Proszę powiedzieć kilka słów o sobie

W tym momencie skoncentruj się na karierze zawodowej. Możesz wspomnieć o zainteresowaniach czy też o nietypowym hobby. W tym momencie warto również przedstawić swoje doświadczenie, zdolności czy też opowiedzieć o kompetencjach miękkich, które mamy dobrze opanowane.

Fot. Pexels.com

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Doskonale wiemy, że niektóre pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej są trudne, natomiast inne zaś bardziej przypadają nam do gustu. Odpowiadając na takie pytanie pokaż siebie jako element, który będzie pomocny w realizacji celów firmy. Pokaż kierunek rozwoju, który byłby dla Ciebie najbardziej atrakcyjny. Mów o zaletach, które wniesiesz do zespołu. Udowodnij, że jesteś brakującym ogniwem zespołu.

Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?

Nie owijaj w bawełnę! Nie bój się mówić o Twoich planach i nadziejach finansowych. Przedstaw oczekiwania realistyczne, które będą poparte Twoim doświadczeniem, kwalifikacjami i oczywiście potrzebami. Pamiętaj również, że zawsze istnieje możliwość negocjacji stawki. Dodatkowo nie warto decydować się na pracę, która nie zaspokoi wszelkich potrzeb, nawet tych finansowych. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie wynagrodzenie będzie odpowiednie, sprawdź obecne stawki w sieci.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To z całą pewnością jedno z najbardziej znienawidzonych pytań, jakie można usłyszeć podczas rozmowy o pracę. To świetna okazja, aby pokazać, w jaki sposób postrzegamy cele zawodowe i jak wyglądają nasze aspiracje. Chcesz ukończyć kurs językowy? Powiedz o tym! Planujesz rozwinąć nową umiejętność! Zakomunikuj to! W tym momencie możesz także podkreślić, że w tym miejscu chciałbyś osiąść na znacznie dłużej. Dzięki temu pracodawca chętniej zainwestuje w Twój rozwój.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej
Fot. Pexels.com

Opisz swój największy sukces oraz największą porażkę

Nie koloryzuj swoich osiągnięć zawodowych. Opowiadaj o nich tak, jak wyglądały naprawdę. Posługuj się liczbami, faktami i konkretnymi wydarzeniami. Oczywiście fałszywa skromność będzie również niewskazana. Co natomiast z opowiadaniem o błędach? Podkreśl czego Cię taka sytuacja nauczyła, w jaki sposób ją wykorzystałeś. Bardzo możliwe, że to dzięki niej rozwinąłeś nową umiejętność! Pochwal się tym właśnie teraz.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Każde z powyższych pytań ma za zadanie pokazać wady i zalety kandydata na dane stanowisko. Mogłoby się wydawać, że będziemy je spotykać coraz rzadziej. Osoby rekrutujące lubią jednak korzystać z takiej właśnie klasyki. Lata praktyki pozwalają im określić czy dana osoba nadaje się do konkretnego zadania. Dodatkowo kolejnym zadaniem takich pytań jest wykrycie ewentualnych kłamstw czy też nieszczerości. Pracodawcy cenią sobie osoby otwarte, które nie mają nic do ukrycia.

Pamiętaj, że podczas takiego spotkania to również Ty będziesz mógł zadać pytanie. Warto się do tego przygotować.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci się przygotować do tej wymagającej rozmowy. Trzymamy kciuki, aby jej wynik był dla Ciebie jak najbardziej pozytywny, a nowe stanowisko spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here