Program Erasmus – czy wymiana studencka się opłaca?

0
1421

Program Erasmus to nazwa dobrze znana polskim studentom. Umożliwia nie tylko poszerzenie swojej wiedzy, ale również na poznanie kultury i architektury zamieszkiwanego miejsca.  To także świetna okazja na poznanie nowych przyjaciół oraz doświadczenia przygody życia.

 

Warto wiedzieć, że program Erasmus z całą pewnością poszerza horyzonty i przynosi wiele korzyści. Masz okazję, aby wziąć udział w takiej wymianie? Koniecznie sprawdź czy takie rozwiązanie się opłaca. Poznaj tajemnice programu Erasmus i zadecyduj, czy to opcja dobra dla Ciebie.

Czym jest Program Erasmus?

Program Erasmus umożliwia całkowicie bezpieczne uczestnictwo w ciekawych wymianach międzynarodowych. Jest on finansowany przez Unię Europejską. Studenci mogą zdobywać wiedzę za granicą lub odbyć staż w innym kraju. Z samego programu Erasmus można skorzystać dwukrotnie podczas studiów licencjackich i magisterskich. Dodatkowo sama wymiana studencka zgodnie z ideą programu trwa od 2 do 12 miesięcy.

Zainteresowana strona, czyli w tym momencie student wybiera kraj i uczelnię, na którą chce wyjechać. Oczywiście sam wybór jest okrojony. Można wybierać jedynie spośród miejsc udostępnionych przez lokalną uczelnię. Wybór kierunków jest bardzo szeroki, ponieważ w planie jest aż 28 krajów członkowskich UE, a także Macedonia, Islandia, Liechtenstein, Turcja oraz Norwegia.

Program Erasmus – czy wymiana studencka się opłaca?
Fot. Pexels

Popularność Program Erasmus

Polscy studenci bardzo chętnie uczestniczą w wymianach międzynarodowych. Sam odsetek uczestników Erasmusa z roku na rok wyraźnie rośnie. Stworzony przez Komisję Europejską program wymiany międzynarodowej Erasmus + cieszy się popularnością wśród europejskich studentów od ponad 30 lat. Co ciekawe, Polacy są jednym z krajów o największej liczbie zagranicznych wymian naukowych.

Zalety wymiany

Program Erasmus wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle innych wymian międzynarodowych. Dlaczego? Uczestnicy otrzymują stypendia w wysokości około 2000-2500 złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko to w zależności od poziomu życia danego kraju. Stawki są bowiem różne w poszczególnych miejscach. Dodatkowo tak, jak wspomnieliśmy powyżej do wyboru jest naprawdę wiele krajów. W większości z nich do wyboru są od dwóch do trzech uniwersytetów, które zwykle cieszących się dobrą reputacją. Kolejną zaletą planu Erasmus jest to, że możesz wybrać okres wyjazdu, dzięki czemu można wybrać semestr zimowy, letni lub nawet cały rok. To natomiast ogromne ułatwienie i elastyczność w planowaniu danego roku.

Jeszcze więcej plusów

Myślisz, że powyższy akapit wyczerpał temat zalet? Nic bardziej mylnego! Program Erasmus umożliwia przypisywanie wyników i ocen ECTS z przedmiotów studiowanych za granicą. Ponadto na wielu uczelniach zagranicznych studenci mają możliwość uczestniczenia w konferencjach naukowych, zajęciach kół naukowych i redakcjach uczelni. To natomiast jest świetnym elementem do umieszczenia w CV. Podobnie jak w przypadku innych wymian naukowych, studenci wyjeżdżający mają możliwość szkolenia języków obcych, poznawania nowych kultur, odwiedzania nieznanych miejsc i zawierania międzynarodowych przyjaźni. Niektórzy ludzie znaleźli nawet drugą połówkę! Nie zapominaj też, że na wielu uczelniach dostępne są dwa lub więcej miejsc. Oznacza to, że można wyjechać na Erasmusa z przyjacielem lub partnerem.

Popularność Program Erasmus
Fot. Pexels

Czy są jakieś wady?

Jak każda międzynarodowa wymiana naukowa, Erasmus wiąże się z pewnymi opłatami, które studenci muszą uiścić. Zwykle stypendia w ramach programu Erasmus pozwalają na opłacenie mieszkania i podręczników. Natomiast dobrze jest wiedzieć, że bilety, wyżywienie i podstawowe środki czystości należy zakupić samodzielnie. Wymiana wiąże się również z koniecznością ustalenia planu studiów tak, aby uczestnictwo w programie nie przeszkadzało w terminowym ukończeniu studiów. Kolejną nieuniknioną wadą tej wyprawy jest konieczność odseparowania się od rodziny i bliskich.

 

Program Erasmus to opcja warta rozważenia zarówno na studiach dziennych, jak i zaocznych. Taki wyjazd z całą pewnością przynosi więcej plusów. Warto więc przełamać swoje obawy i przeżyć taką niesamowitą przygodę, która zostanie zapamiętana do końca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here