Spłata kredytu hipotecznego – wszystko, co powinieneś wiedzieć o odsetkach

0
1066

Spłata kredytu hipotecznego to również odsetki, które są jednym z podstawowych kosztów. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy pożyczki trzeba znać ich wysokość. Dobrze jest też zrozumieć, jak one działają. W poniższym poście opisujemy, co wpływa na ich wysokość. Koniecznie sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

 

Sprawdzając warunki kredytu hipotecznego trzeba przeanalizować wiele ważnych czynników. Wszystko po to, by sama spłata była dla nas jak najbardziej dogodna. Zweryfikuj, co powinieneś wiedzieć o odsetkach, aby spłata kredytu hipotecznego była jeszcze prostsza!

Czym są odsetki od kredytu?

Krótko mówiąc, jest to kwota, którą bank otrzymuje za udzielenie pożyczki. Na jej wysokość wpływa co najmniej kilka czynników. Jest to głównie rodzaj kredytu i czas jego trwania (im dłuższy, tym wyższe oprocentowanie). Nie bez znaczenia jest również wysokość pożyczonych środków. Ponieważ odsetki są obliczane procentowo, im większa kwota pożyczki, tym wyższy koszt. Musisz wiedzieć, że corocznie naliczane są odsetki od kredytu hipotecznego. Ponadto takie odsetki obliczane są na podstawie kapitału pozostającego do spłaty. Nie oznacza to jednak, że odsetki od kredytu zapłacisz raz w roku. Rozlicza się je bowiem miesięcznie. 

Spłata kredytu hipotecznego – rata kredytu
Fot. Pexels

Spłata kredytu hipotecznego – rata kredytu

Raty kredytu hipotecznego obejmują kilka elementów, takich jak:

  • Wskaźnik oprocentowania WIBOR,
  • Marża banku – główny przychód z bankowych kredytów hipotecznych,
  • Prowizja,
  • Ubezpieczenie – nie zawsze obowiązkowe, w większości przypadków dotyczy ochrony przeciwpożarowej nieruchomości oraz skutków zdarzeń losowych.

Wszystko o odsetkach od kredytu hipotecznego

Wiesz już, że odsetki to najważniejszy koszt pożyczki. Są czymś, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Ponieważ zależą one głównie od stóp procentowych, łatwo zgadnąć, że niższe stopy procentowe oznaczają niższe oprocentowanie kredytu. Musisz także wiedzieć, że oprocentowanie kredytu naliczane jest corocznie, a rata spłacana jest co miesiąc. Bank co miesiąc sprawdza, ile spłaciłeś do tej pory, a ile jeszcze musisz spłacić. Następnie nalicza odsetki od zadłużenia. Możesz być zaskoczony 31-dniowym miesiącem, w którym koszty odsetkowe będą wyższe. Do wyliczenia kosztu kredytu rok trwający 365 dni, o czym też warto pamiętać.

Spłata kredytu hipotecznego – rata kredytu
Fot. Pexels

Co z wcześniejszą spłatą?

Załóżmy, że spłacasz hipotekę wcześniej niż przewiduje umowa. Czy w takim razie możesz liczyć na zwrot odsetek związanych z wcześniejszą spłatą kredytu? Chociaż wcześniejsza likwidacja jest korzystna dla kredytobiorców, niekoniecznie jest korzystna dla banków. Dzieje się tak, ponieważ stracił część zysku, który można było uzyskać, naliczając odsetki. Niemniej jednak zgodnie z art. Art. 38 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 roku, każdy konsument ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu.

Jeśli spłacasz kredyt w całości lub w części z góry, masz prawo żądać zwrotu części kosztów. W takim przypadku całkowity koszt kredytu pomniejszy również odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego, które należy spłacić w skróconym okresie obowiązywania umowy kredytu. Odsetki od kredytu hipotecznego to głównie koszt kredytu. Dlatego warto zrobić wszystko, aby jak najmniej się spłacały. W tym przypadku istotny jest rodzaj raty oraz wcześniejsza spłata kredytu. Mniejsze kwoty pożyczki i krótsze terminy pożyczki również zmniejszą odsetki od pożyczki.

Spłata kredytu hipotecznego trwa przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Dobrze więc solidnie przygotować się do takiej inwestycji. Własne mieszkanie czy dom to marzenie większości społeczeństwa. Z całą pewnością nie warto przepłacać. Tylko wtedy będziesz miał większe szanse na wcześniejszą spłatę, która pozwoli Ci na szybszym uzyskaniu całkowitej wolności finansowej.

 

Jeżeli przygotowujesz się do zakupu domu lub mieszkania koniecznie sprawdź, jak dostać kredyt na mieszkanie. Dzięki przygotowanym przez nas informacjom cała procedura będzie bardziej zrozumiała, a ty będziesz mógł zrealizować swoje marzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here