Stopnie językowe – jakich języków obcych warto się uczyć?

0
1161

W dzisiejszych czasach nauka języków obcych jest łatwo dostępna praktycznie dla wszystkich. Zgodnie z naszymi preferencjami możemy skupić się na nauce języków obcych online lub na żywo z korepetytorami. Dostępne są wszystkie stopnie językowe. Finalnie trzeba podjąć najtrudniejszą decyzję – który język obcy wybrać?

 

Decyzja o tym, którego języka obcego będziemy się uczyć może być skomplikowana. Właśnie dlatego przygotowaliśmy tekst, który pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki? Sprawdź, jaki język obcy wybrać do nauki, aby przyniosło Ci to najwięcej korzyść.

Stopnie językowe – jaki język wybrać?

W dzisiejszych czasach język angielski stał się podstawą komunikacji między ludźmi na całym świecie. Wielu pracodawców uważa, że ​​dla kandydatów do pracy oczywiste jest porozumiewanie się w tym właśnie języku. Czasami ogłoszenia o pracę będą zawierały informacje o określonych wymaganiach (stopnie językowe). Bardzo często wymagany jest certyfikat na poziome C1. Warto zapisać się na kurs języka angielskiego, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnego porozumiewania się przy jego użyciu. Bez względu na to, w jakiej branży pracujesz, czas spędzony na nauce mówienia i pisania po angielsku nie pójdzie na marne. Ucz się hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego lub włoskiego – używanie innych języków w Europie też jest dobrym pomysłem. Oczywiście ich zrozumienie ułatwi na przykład komunikację w podróży.

 jakich języków obcych warto się uczyć?
Fot. Pexels

Bardzo możliwe, że pomocna okaże się metoda Krebsa.

Jeśli planowana przygoda z kursem językowym jest częścią świadomej strategii rozwoju kariery, powinniśmy przede wszystkim kierować się następującymi elementami:

  • Obszary działalności firmy – faktyczne i planowane lub potencjalne,
  • Najlepsze oferty pracy w naszym zawodzie – które kraje są dostępne?
  • Język używany w literaturze fachowej związanej z naszym zawodem,
  • Lokalizacja jednostki, placówka badawcza, firma siostrzana,
  • Narodowość największego partnera biznesowego.

Ile zajmuje nauka języka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ długość nauki zależy od czasu, jaki spędzamy na nauce w ciągu dnia. Jest to również zależne od naszych przyzwyczajeń i samego języka. Warto jednak wiedzieć, że nauka, która uwzględnia podstawowe stopnie językowe zwykle trwa nie krócej niż rok. Wielojęzyczność sugeruje, że nie zaczynasz nauki od wypychania abstrakcyjnych słów, ale uczysz się słów związanych z codziennymi czynnościami, środowiskiem i zainteresowaniami. Z całą pewnością samą naukę przyspieszyć dzięki oglądaniu filmów obcojęzycznych, czytaniu ulotek, gazet, czy przeglądaniu stron internetowych w danym języku. Dodatkowo prowadzenie rozmów z native speakerami, a nawet proste konwersacje będą kolejnym czynnikiem ułatwiającym naukę. Oczywiście możesz również jechać tam, gdzie się porozumiewa wybranym językiem na co dzień. Im więcej praktyki, tym lepiej.

Elementy, które pomagają w nauce języków obcych
Fot. Pexels

Elementy, które pomagają w nauce języków obcych

Jak szybko poprawić swoje umiejętności językowe? Co jest pomocne w nauce? Najpierw usystematyzuj swoją wiedzę i zrób plan działań. Po drugie – pracuj systematycznie. Po początkowym entuzjazmie większość z nas się zniechęca. Dobrze więc odpowiednio się zmotywować. Rób regularnie testy sprawdzające Twoja wiedzę i nagradzaj dobre oceny. Umawiaj się z innymi osobami na powtórzenie materiału. Warto też rozmawiać w języku obcym – wykorzystuj każdą możliwą okazję. To zaowocuje wzrostem umiejętności.

 

Nieważne jakie stopnie językowe Ciebie dotyczą. W każdym z przypadków warto uczyć się dalej. To wpływa na pobudzenie szarych komórek i opóźnia proces starzenia się. Dodatkowo znajomość języków obcych to ogromny atut w życiu zawodowym. Bardzo często to element decydujący o otrzymaniu konkretnego stanowiska i dalszym rozwoju zawodowym. Warto więc nieustannie się rozwijać i cieszyć się z uzyskiwanych efektów. Taka satysfakcja nie tylko jest przydatna w pracy, ale jednocześnie wpływa pozytywnie na samopoczucie. To natomiast najlepsze, co możesz sobie zafundować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here