Praca w finansach chodzi po Twojej głowie? Czy decydując się na taką profesję wylądujesz w banku? Z całą pewnością do wyboru będziesz miał więcej możliwości. Na jakie stanowiska warto zwrócić uwagę? Analityk, księgowy a może pracownik działu marketingu? O wszystkim opowiadamy w tym właśnie artykule.
Czy praca w finansach rzeczywiście wiąże się jedynie z kredytami, rachunkami bankowymi i giełdą? Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody w tej branży i zależy Ci na odniesieniu sukcesu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Doradca finansowy
Stanowisko doradcy finansowego istnieje już kilkanaście lat. Co ciekawe niestety nie cieszy się najlepszą opinią w Polsce. Za tę sytuację powinna odpowiadać pierwsza firma konsultingowa. Wszystko to dlatego, że rekrutując bardzo młodych i niedoświadczonych pracowników, nie stworzyli oni odpowiedniego wizerunku takiego konsultanta.
Istnieje wiele możliwości zatrudnienia doradców finansowych. W większości przypadków opiera się to na własnej pracy agenta biznesowego lub brokera. Skuteczny konsultant może zarobić nawet do 10000 zł prowizji, a następnie nadzorować swój zespół. Aby skutecznie doradzać klientom, potrzebna jest nie tylko odpowiednia wiedza (przekazywanej w trakcie szkolenia), ale także umiejętności sprzedażowe wraz z wiedzą zorientowaną na potrzeby klienta. Dla tych, którzy chcą przekwalifikować się na dojrzałych pracowników i nie boją się ryzyka, stanowisko doradcy finansowego jest dobrym wyborem. Skuteczny konsultant będzie miał ogromne zarobki i elastyczny model pracy.
Praca w finansach – zarządzenie finansami
Według statystyk bankowych, liczba zaległości kredytowych wzrosła o 11% (według danych GUS). Efektem tej sytuacji jest to, że firmy zarządzające wierzytelnościami muszą wykonać coraz więcej pracy. To natomiast zwiększa zapotrzebowanie na pracowników. Właśnie dlatego w ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczby miejsc pracy w obszarze zarządzania wierzytelnościami. Dodatkowo sam rynek pracy w zakresie należności wymaga od pracowników innych niż dotychczas umiejętności. W tym przypadku przykładem jest rzeczoznawca majątkowy wymagający wyceny hipoteki.
Kilka słów o leasingu
Praca w finansach, to także leasing, który staje się coraz bardziej popularną metodą finansowania inwestycji. To właśnie doprowadziło do rozwoju firm specjalizujących się w operacjach lub leasingu finansowym. Firmy leasingowe zatrudniają przedstawicieli handlowych i konsultantów, a także ekspertów w zakresie analizy ryzyka kredytowego. Ponieważ w polskich firmach pojazdy są zazwyczaj wynajmowane, poszukuje się również pracowników z doświadczeniem w zarządzaniu flotą. Warto zauważyć, że w dziedzinie leasingu istnieje również koncepcja leasingu konsumenckiego. Obecnie jego udział w rynku jest znikomy, ale ta dziedzina może się rozwinąć w najbliższej przyszłości, dając możliwości zatrudnienia nowym ekspertom.
Analityk finansowy
Zgodnie ze specjalizacją i profilem firmy odpowiednio wyedukowana osoba może analizować konkretne dane lub poszczególne procesy. Analityk finansowy czasami pracuje na pograniczu dwóch działów – np. Finansów i IT. Praca ta jest przeznaczona dla osób z umiejętnościami analitycznymi i kreatywnym myśleniem. Najczęściej takiego zawodu podejmują się Ci, którzy ukończyli wyksztalcenie z zakresu ekonomii, finansów, matematyki i statystyki. Główne cele tego stanowiska to: znajdowanie zależności, odkrywanie problemów, przygotowywanie raportów i analiz zwiększających potencjał biznesowy firmy. Natomiast obowiązki zawodowe obejmują konieczność połączenia wielu ekspertyz, myślenia przyszłościowego i akceptacji niestandardowej konsolidacji danych.
To tylko kilka z licznych przykładów, które można znaleźć na rynku pracy. W tym momencie warto wspomnieć również o usługach telemarketingowych, windykacji czy nawet o stanowiskach marketingowych. Wszystko to jest jak najbardziej konieczne w tej konkretnej branży. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w finansach koniecznie złóż CV, wybierz się na rozmowę rekrutacyjną i przekonaj się czy polubisz się z taką działalnością.