Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
1093

Podczas każdego spotkania z rekruterem następuje czas dla kandydata. Może on zapytać o kwestie, które go interesują. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

 

 

Z całą pewnością dobrze będzie odpowiednio przygotować się do samej rozmowy kwalifikacyjnej. Zadbałeś o odpowiedni strój i przygotowałeś własne pytania do potencjalnego pracodawcy? W tym momencie warto poznać najważniejsze kwestie, które dotyczą potencjalnego pracodawcy. Solidne rozeznanie się w temacie za każdym razem będzie ogromnym plusem. Jednocześnie za dobrą praktykę uważa się zadawanie pytań przez samego kandydata. Podczas każdego spotkania jest na to przeznaczony odpowiedni moment. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zobaczmy!

Zapytaj o zakres obowiązków

To jak najbardziej jedno z najważniejszych pytań, które powinno paść podczas spotkania. Dzięki temu pokażesz żywe zainteresowanie i zaangażowanie. Dodatkowo w tym momencie będziesz mógł również się wycofać. Może bowiem okazać się, że rzeczywistość jest odrobinę inna niż to, co zostało przedstawione w ogłoszeniu. Oczywiście mamy nadzieję, że do takiej sytuacji raczej nie dojdzie. Mimo wszystko lepiej nie rezygnować z takiego właśnie zapytania.

Zweryfikuj przełożonego

Jeżeli aplikujesz na stanowisko, w którym byłbyś członkiem zespołu, koniecznie zapytaj o to, kto jest przełożonym. Możesz również dopytać się o jego styl zarządzania i wizję prowadzenia zespołu. To bardzo dużo powie o tym, jak będzie wyglądała Twoja praca w przyszłości.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Fot. Pexels

Dalszy rozwój firmy

To bardzo dobry punkt, którego warto jest nie pomijać. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zapytaj o dalszą perspektywę rozwoju przedsiębiorstwa. Oczywiście nie mówimy tutaj o dokładnych planach i łamaniu tajemnicy firmowej. Warto rzucić zapytanie, które może brzmieć przykładowo: Czy firma ma już jakieś plany na kolejne 2 – 3 lata? Jak ma wtedy wyglądać? Dzięki temu będziesz mógł również pokazać, w jaki sposób będziesz pasować do takiej rzeczywistości.

Mierzenie efektów pracy

Warto zwrócić uwagę na system motywacyjny, jak również na sposób, w jakim będą mierzone efekty Twojej pracy. Czy będziesz musiał sporządzać specjalne raporty lub prezentacje? Jak często będziesz musiał raportować? Dopytaj również czy system jasnego raportowania jest już wprowadzony.

Ścieżka rozwoju jest ważna

Firma, które daje możliwości rozwoju, z całą pewnością jest miejscem godnym Twojej uwagi. Nie bój się pytać o to, jak wygląda ścieżka awansów. Czy firma przedstawia jasne wytyczne, co należy zrobić, aby otrzymać awans oraz czy pracodawca zapewnia dodatkowe kursy i szkolenia? A może finansuje koszty dalszej edukacji? To jest odpowiedni moment, aby się o tym wszystkim dowiedzieć! Jednocześnie to kolejny element, który potwierdzi, że zależy Ci na pracy i własnym rozwoju. Tacy pracownicy są na wagę złota!

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Fot. Pexels

Kwestie finansowe

Odpowiednie przygotowanie się na poszczególne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinno również brać pod uwagę wszelkie kwestie finansowe. Zapytaj o wysokość wynagrodzenia, premie, sposób ich rozliczania. Warto wiedzieć czy będą one roczne, kwartalne czy też miesięczne. Zweryfikuj również czy pracownicy mogą liczyć na jakiekolwiek dodatki i przywileje.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Tak naprawdę ten moment jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie musisz o nie dopytać. Może interesuje Cię kwestia podwyżek? A może opisany zestaw benefitów jest nie do końca zrozumiały? W tym momencie możesz zapytać dosłownie o wszystko. Być może pracodawca oferuje prace z domu lub w piątki wszyscy pracują do godziny 14? Nie ma głupich pytań. W tym przypadku ta zasada jak najbardziej się sprawdza.

Rozmowa o pracę jest jak najbardziej stresującym przeżyciem. Dobrze więc wszystkie takie pytania spisać sobie wcześniej na kartce. Zwyczajnie się z nimi opatrzysz i lepiej zapamiętasz. Dzięki temu nawet pod wpływem ogromnego stresu, będziesz wiedział, o co konkretnie zapytać. Za dobrą praktykę przyjmuje się zadanie chociaż 2 pytań. Z naszej strony życzymy powodzenia! Jesteśmy pewni, że każda rozmowa kwalifikacyjne odbędzie się jak najbardziej po Twojej myśli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here