Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

0
1203

Rozmowa rekrutacyjna z całą pewnością jest stresującym wydarzeniem. To ogromne wyzwanie, które niejednokrotnie spędza nam sen z powiek. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie przed tak ważnym spotkaniem. Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

 

W tym artykule dowiesz się, dlaczego dobrze jest przygotować się odpowiednio do takiego spotkania oraz sprawdzisz o czym trzeba koniecznie pamiętać. Wszystko to po to, aby wypaść jak najlepiej i dostać wymarzoną pracę. To wcale nie jest takie trudne!

Dlaczego warto przygotować się do rozmowy o pracę?

Przede wszystkim, jeżeli otrzymałeś już zaproszenie na takie spotkania, oznacza to, że Twój przyszły potencjalny pracodawca jest zwyczajnie Tobą zainteresowany. Informacje zawarte w aplikacji CV były interesujące i z całą pewnością pasowały do poszczególnych wymagań. Oznacza to, że znalazłeś się w pewnej grupie, z której będziesz musiał się zdecydowanie wyróżnić. Będzie to jedynie możliwe podczas spotkania z rekruterem. W związku z tym warto poświęcić chociaż godzinę na przygotowanie się do tej właśnie rozmowy. Dzięki temu będziesz mógł zachować zimną krew podczas tego stresującego momentu. To z całą pewnością zwiększy szansę na zaprezentowanie Twojej osoby z jak najlepszej strony.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
fot. Pexels.com

Rozmowa o pracę – na co warto zwrócić uwagę?

Jest kilka bardzo ważnych punktów na które trzeba wręcz poświęcić trochę więcej czasu. Dzięki temu zyskasz całkiem sporo dodatkowych punktów od osoby, która przeprowadzi z Tobą wywiad. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę?

Zdobądź informacje o samej firmie

Bardzo ważne będzie poznanie najważniejszych kwestii dotyczących przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz. Musisz wiedzieć czym się zajmuje, gdzie jest jego główna siedziba i jaka jest jego historia. Jeśli aplikujesz na stanowiska marketingowe możesz również sprawdzić, jak wygląda komunikacja marki i zweryfikować jej strategię. To z całą pewnością da Ci przewagę nad konkurencją. Im więcej informacji przyswoisz, tym lepiej.

Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Przygotuj odpowiedzi!

Doskonale wiemy, że rekruterzy mają pewien zestaw pytań, które lubią zadawać. Rozmowa o pracę bez jednego z nich jest wręcz niemożliwa. Co to oznacza w praktyce? Przygotuj odpowiedź na pytania dotyczące Twoich słabych i mocnych stron, zastanów się nad wszelkimi sukcesami, którymi możesz się pochwalić. Pomyśl również o tym, gdzie widzisz siebie za 5 lat. Niestety ta kwestia nadal jest poruszana i czasami zaskakuje. Lepiej więc być na to przygotowanym.

Określ, ile konkretnie chcesz zarabiać

To pozwoli Ci na jasne przedstawienie Twoich warunków finansowych. Podaj kwotę 500 zł wyższą od Twoich oczekiwań. Jednocześnie takie działanie zwyczajnie daje dodatkową możliwość negocjacji. Możesz porównać wynagrodzenia w ogólnodostępnych porównywarkach. Dzięki temu będziesz miał pewność, że podana kwota jest adekwatna do stanowiska, na które aplikujesz.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
fot. Pexels.com

Przygotuj własne pytania

Jednym z elementów rozmowy o pracę jest zadanie pytań osobie rekrutującej. Przygotuj sobie własną listę takich zagadnień. Możesz zapytać się jak wygląda rozliczanie nadgodzin, wnioskowanie o urlop lub o dodatkowe benefity. Te tematy z całą pewnością sprawdzą się bardzo dobrze w każdej sytuacji.

Zadbaj o wygląd i ubiór

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? W dzień rozmowy rekrutacyjnej zadbaj o schludny i elegancki ubiór. Nie warto jednak przesadzać, aby nie wprowadzić w zakłopotanie drugiej osoby. Ubrania powinny być przede wszystkim wyprasowane i czyste. Użyj ulubionych perfum, aby dodać sobie pewności siebie. Pamiętaj jednak, że z tym nie warto przesadzać. Rekruter powinien skupić się na Tobie, a nie na Twoim zapachu.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę!

Korzystając z naszych porad z całą pewnością przygotujesz się idealnie do tego ważnego spotkania.  Jesteśmy pewni, że poradzisz sobie wręcz perfekcyjnie! Pamiętaj, że mimo ogromnego stresu, warto zachować naturalny uśmiech i otwartość. Nie zapomnij również o otwartej postawie ciała i zrównoważonym tonie głosu. Kto wie, może właśnie dzięki temu otrzymasz wymarzoną posadę!

 

Trzymamy kciuki i wierzymy, że pójdzie Ci bardzo dobrze, a nowa praca okaże się jedną z lepszych przygód w Twoim życiu. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here