Szukanie pracy – W jakich miejscach znaleźć zatrudnienie?

0
1005

Szukanie pracy to okres, w którym musimy zmobilizować swoje siły i wykorzystać wszystkie nasze możliwości, aby osiągnąć cel, jakim jest nowa i satysfakcjonująca praca. Jak to zrobić i w jakich miejscach znale przyszłego pracodawcę? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

 

Przede wszystkim, warto wykorzystać jak najwięcej kanałów komunikacji pomiędzy kandydatami a pracodawcami. W niniejszym artykule przyjrzymy się agencjom pracy i zastanowimy się, kiedy warto skorzystać z ich usług, a kiedy bardziej opłaca się skontaktować bezpośrednio z pracodawcami. Na koniec przyjrzymy się naszej własnej sieci kontaktów.

Jak skutecznie znaleźć pracę?

Przed przeglądaniem ofert pracy warto poświęcić chwilę na przemyślenie swojej sytuacji. Warto również wcześniej znaleźć informacje jak przygotować się do rozmowy o pracę. Jeszcze zanim zaczniemy wysyłać aplikacje i umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, zrozumienie naszej pozycji na rynku pracy może zaoszczędzić nam czas i energię. Będziemy dokładnie wiedzieć, jaki jest cel, na co zwrócić uwagę, jakie czynności dają nam poczucie satysfakcjonującej pracy.

Rozpocznij szukanie pracy, odpowiadając na następujące pytania:

  • Czy chcemy pracować na tym samym polu co wcześniej?
  • Czy rozważamy przekwalifikowanie?
  • Jakie są nasze główne umiejętności? W czym jesteśmy naprawdę dobrzy?
  • Czy szukamy pracy tylko w mieście, w którym mieszkamy, czy rozważamy przeprowadzkę?
  • Jakie godziny pracy wchodzą w grę?
  • Czy grafik to tylko elastyczne czy sztywne godziny pracy?
  • Na jakie minimalne wynagrodzenie jesteśmy gotowi się zgodzić?
  • Czy bierzemy pod uwagę system prowizji i premii?
  • Ile czasu jesteśmy skłonni poświęcić na dojazdy?
  • Czy szukamy pracy na tym samym stanowisku, czy rozważamy prace pokrewne?
Jak skutecznie znaleźć pracę?
Fot. Pexels

Taki profesjonalny „rachunek sumienia” pomoże nam zorganizować skuteczne przeglądanie ofert pracy. Oczywiście czasami nasz zawód jest bardzo konkurencyjny, albo cała branża boryka się z kryzysem, a znalezienie wykwalifikowanej pracy to prawie cud. Jednocześnie trzeba w jakiś sposób zaspokoić potrzeby życiowe. Naturalnie zaczniemy szukać ofert w obszarach, które wydają się nam dawać jak największe profity.

Należy również pamiętać, że skuteczne poszukiwanie pracy to coś więcej niż tylko przeglądanie ofert pracy i wysyłanie CV. Wiele osób decyduje się na zamieszczanie ogłoszeń o pracę na różnych stronach internetowych i forach, np. w mediach społecznościowych. Ta akcja zwiększa szansę na skontaktowanie się z pracodawcami, którzy nie zrealizowali jeszcze oficjalnej rekrutacji, ale z jakiegoś powodu mogą zechcieć rozważyć naszą kandydaturę.

Sposoby na szukanie pracy

Urząd pracy to nie jedyne miejsce pośredniczące między pracodawcami a kandydatami do pracy. Na rynku istnieje wiele agencji zatrudnienia, agencji doradztwa personalnego i firm, które świadczą usługi pokrewne. Czy korzystanie z ich pomocy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów znalezienia pracy? A może bardziej opłaca się przekazać wiadomość pantoflową i znaleźć pracę po znajomości?

Sposoby na szukanie pracy
Fot. Pexels

Agencje doradztwa zawodowego

Decydując się na pomoc agencji, koniecznie musisz pamiętać, żeby sprawdzić firmy w rejestrze agencji zatrudnienia za pośrednictwem rządowej strony internetowej; wszystkie legalnie działające agencje zatrudnienia muszą być tam wymienione. Przeczytaj uważnie umowę i spytaj się o wszystkie podejrzane punkty, zwłaszcza gdy są zapisy dotyczące opłat. Nie oszukuj swojego doświadczenia zawodowego oraz swoich umiejętności. Wyraźnie przedstaw swoje oczekiwania co do przyszłego miejsca pracy.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

To zdecydowanie najpopularniejszy sposób na znalezienie pracy. Wiele osób próbuje wzmocnić to bezpośrednie połączenie osobiście wysyłać CV do biura firmy. Uważa się, że osobiste zaangażowanie ugruntuje więź między pracodawcą a kandydatem w trakcie procesu rekrutacji, zwiększając jednocześnie jego szanse zawodowe.

„Praca po znajomości”

Wielu z nas polega na pomocy w znalezieniu pracy przez rodzinę czy przyjaciół. Niektórzy uważają nawet, że tylko znajomy może znaleźć naprawdę dobrą pracę. Niewielu z nas zna osobę, która faktycznie „zorganizuje” pracę, czyli sprawi, że dana firma nas zaakceptuje bez względu na przedstawione wymagania. Powinniśmy jednak traktować przyjaciół jako dobre źródło informacji. Innymi słowy, nikt bez naszego zaangażowania nie znajdzie dla nas wymarzonej pracy.

Wiele osób uważa, że ​​informacja o ich bezrobociu jest krępująca. Ale zastanówmy się – bardziej żenujące jest szukanie pracy czy bezczynność? Nie ma nic złego w aktywnym poszukiwaniu pracy. Jest raczej dowodem pewności siebie, odwagi i determinacji.

 

Podsumowując, szukanie pracy poprzez znajomych należy postrzegać jako alternatywną metodę poszukiwania pracy, czyli uzupełnianie innych sposób poszukiwania – wysyłanie CV, udział w szkoleniach czy konsultacjach zawodowych. Przed samą rozmową rekrutacyjną z naszym przyszłym pracodawcą warto również zapoznać się jakie pytania zadać na rozmowie. Wybór wielu rozwiązań jednocześnie zwiększy Twoje szanse na szybkie znalezienie pracy. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here