Kiedy zmienić pracę?

0
1169

Czy warto przez wiele lat lojalnie pracować w każdej sytuacji w tej samej firmie? Jeśli nie idzie Ci dobrze, ale nie jest też tak źle, trudno będzie podjąć decyzję o zmianie pracy. Zmiany, zwłaszcza jeśli chodzi o ważne aspekty naszego życia, są stresujące i czasami odkładane w niepewną przyszłość. Kiedy zmienić pracę?

 

 

Aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję o odejściu z dotychczasowej firmy, warto zastanowić się nad wszystkimi za i przeciw, zdefiniować powody poszukiwania pracy i zastanowić się, jak pokierować swoją karierą. Przed samą rozmową o pracę warto również zaznajomić się  jakie pytania zadać na rozmowie. Dlatego więc zastanów się, kiedy zmienić pracę i zobacz, dlaczego robią to inni.

 

Brak możliwości rozwoju w szeregach firmy

W tej samej firmie przez wiele lat? Znasz już się ze wszystkimi pracownikami (również z prezesem), a nawet kurierów obsługujących firmę? Wszyscy wiedzą, że firma Cię potrzebuje, ale Twoje szanse na wspinanie się po szczeblach kariery są prawie zerowe. Szef na pewno zauważył Twój wkład, ale nie dostałeś wymarzonej podwyżki. Na rozmowie o pracy miałeś zapewnienia o szkoleniach czy różnego rodzaju kursach, które ostatecznie nie doszły do skutku? Według przełożonego nie ma potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji?

Brak możliwości rozwoju zawodowego to dobry powód do zmiany pracy. Nawet jeśli czujesz się swobodnie, jeśli chodzi o rzeczywistość firmy, czy twoja wizja robienia tego samego za te same pieniądze za kilka lat wzbudzi Twój entuzjazm? Jeśli tak, to lepiej nie wprowadzaj żadnych zmian. Jeśli chcesz więcej, zacznij pisać swoje CV.

zmiana pracy
Fot. Pexels

Zła atmosfera w pracy

Oceniając atmosferę w zespole, łatwo jest znaleźć argumenty za zmianą stanowiska. Krytycy szefa zawsze narzekają na współpracowników, brak wsparcia i zaciekłą konkurencję. Jeśli nie masz nic wspólnego z ludźmi poza swoimi obowiązkami i nie jesteś zadowolony z firmy, rozważ wprowadzenie zmian.

Stres

Stres może motywować i pobudzać ludzi do działania, ale kiedy staje się codziennością, eliminuje chęć wykonywania jakiejkolwiek czynności. Jeśli obecne obowiązki nie odpowiadają Twoim możliwościom, jesteś wyczerpany i masz ciągłe bóle głowy, a sama myśl o spotkaniu w poniedziałek przyprawi Cię o dreszcze, to zmiana pracy będzie jak najbardziej korzystna.

Nie wiesz jak radzić sobie ze stresem w pracy? Koniecznie przeczytaj, co przygotowaliśmy w tym temacie!

Za małe pieniądze

Zawsze warto znać najnowszą sytuację na rynku pracy. Zapytaj znajomych o opinie, statystyki oraz sprawdź poziom wynagrodzeń w branży. Jeśli pensja nie jest wystarczająca, aby wypełnić Twoje zobowiązania, oceń swoje możliwości w innych firmach.

Kiedy zmienić pracę?
Fot. Pexels

Złe zarządzanie

Kiedy zmienić pracę? Niewystarczające zdolności, ciągłe nadgodziny, zamęt w informacjach, nadmierna kontrola lub całkowity brak wymagań przełożonych to tylko niektóre przykłady złego zarządzania. Nie w każdej firmie życie jest takie samo, warto poszukać pracodawcy, który może zostać dobrym liderem.

Problemy w firmie i brak satysfakcji

Na pierwszy rzut oka Twoja kariera może wydawać się uporządkowana i satysfakcjonująca, ale nie masz pewności, czy tak jest. Gdy praca staje się mniej przyjemna, a Twoja wewnętrzna motywacja trudniejsza, warto rozważyć inne możliwości zatrudnienia. Dodatkowo, jeśli sytuacja firmy z miesiąca na miesiąc pogarsza się, rozważ zmianę pracy. Opóźnienia w płatnościach, nowe kierownictwo, cięcia kosztów i zwolnienia, a także rosnąca liczba obowiązków pracowników, które z tego wynikają, czasami zmuszają pracowników do wprowadzania zmian. Czy Twój pracodawca przestaje być wobec Ciebie szczery? Bądź gotowy do wprowadzenia zmian.

 

Niektóre branże stale się rozwijają, na przykład nowe technologie, IT i marketing elektroniczny. W pewnym stopniu wymagają od pracowników ciągłego podnoszenia swoich umiejętności i poszerzania swoich możliwości. Pamiętaj, że możesz naprawdę wiele się nauczyć, zmieniając pracę. Natomiast sama praca krótkoterminowa nie jest już postrzegana jako wada, a osoby z różnymi doświadczeniami, które potrafią udowodnić, że ich wybór zawodowy jest rozsądny, są uważane za otwarte, odważne i ambitne. Jeżeli wymienione w naszym artykule punkty sprawdzają się w Twojej pracy, to zdecydowanie zachęcamy do zmiany swojej profesji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here