Cel SMART – Co to takiego?

0
1514

Zazwyczaj planowanie utożsamiamy z początkiem nowego roku. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia organizacja zadań jest niezmiernie ważna przez cały rok. Cel SMART jest bardzo ciekawym pojęciem. Czym jest ta metoda? Czy warto z niej skorzystać? Zobaczmy poniżej!

 

 

Cel SMART. Ta zastanawiająca nazwa może kojarzyć się z czymś naprawdę skomplikowanym. Nic bardziej mylnego! Poniżej chcemy udowodnić, że to jedno z lepszych rozwiązań, które pomaga w skutecznym planowaniu. Jeżeli poszukujesz najlepszej opcji dla siebie, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Czym charakteryzuje się cel SMART?

Na początku kilka słów podstaw. Odpowiednie planowanie pomaga osiągać zamierzone wcześniej cele. Samo zarządzanie sobą w czasie to trudna sztuka, której warto się nauczyć. SMART to metoda wyznaczania celów, która może zwiększyć szanse ich osiągnięcia. To także akronim opisujący pięć funkcji, które powinien spełniać dobrze zdefiniowany cel. Każdy plan powinien być:

 • skonkretyzowany (ang. Specific),
 • mierzalny (ang. Measurable),
 • osiągalny (ang. Achievable),
 • istotny (ang. Relevant),
 • określony w czasie (ang. Time – bound).
cel SMART
Fot. Pexels

Cel skonkretyzowany

Ten element pokazuje, że musimy jasno określić zadania. Cel musi być zdefiniowany w jasny i jednoznaczny sposób. Wszystko po to, aby nie pozostawiać jakiejkolwiek swobody interpretacji. Określenia takie jak „odchudzanie” i „nauka języka” są raczej nieprecyzyjne. Jak zrobić to dobrze? Jaki powinien być cel SMART? Zobaczy przykłady:

 • schudnę 5 kilo,
 • nauczę się języka angielskiego na poziomie C1,
 • w poniedziałek opublikuję nowy artykuł na blogu,
 • nauczę się 5 nowych tematów na sprawdzian.

Jak widzisz, powyższe sformułowania pozwalają na jasne skonkretyzowanie Twojego zadania. Doskonale będziesz wiedzieć, co musisz zrobić.

Cel mierzalny

Jasno określony cel powinien umożliwić nam sprawdzanie postępów w realizacji. Ważne jest również, abyśmy wiedzieli, kiedy konkretnie chcemy osiągnąć pożądany przez nas rezultat.

Poniżej przedstawiamy kilka błędnych założeń:

 • pojechać do Nowego Yorku,
 • kupić mieszkanie,
 • wykonać remont domu.

Jak powinny brzmieć prawidłowo, zgodnie z założeniem metody SMART? Zobaczmy:

 • Odłożę 10 tysięcy złotych, aby pojechać na wakacje do Nowego Jorku.
 • Uzbieram wkład własny w wysokości 50 tysięcy złotych, aby kupić mieszkanie na kredyt.
 • Wykonam remont mieszkania, a finalny efekt będzie wyglądał …. (tutaj możesz wpisać to, co chcesz osiągnąć).

W pierwszym przypadku mamy okazję stwierdzić, czy cel został osiągnięty. Nie możemy jednak śledzić jego postępów. Natomiast druga opcja pozwala na określenie, ile pieniędzy odłożymy i ile konkretnie jeszcze nam brakuje.

cel SMART
Fot. Pexels

Cel osiągalny

Nie przygotujesz się do maratonu w jeden tydzień. W związku z tym, nawet jeżeli powiesz: „Przebiegnę maraton”, 7 dni przed wydarzeniem to bez warunków kondycyjnych nie dasz rady. Oczywiście zdarzają się wyjątki od takiej reguły, ale umówmy się, to niewielki ułamek całej populacji.

Najważniejsze jest tutaj określenie, czy posiadasz czas, siłę i zasoby, aby osiągnąć konkretny cel. Jeśli chcesz zaoszczędzić 50 tysięcy złotych na wkład własny do mieszkania, to musisz zarabiać i planować wydatki tak, aby na koniec miesiąca zostawić trochę pieniędzy. W przeciwnym razie skończy się to na nieudanym planie.

Cel istotny

Jak osiągnąć motywację?  Istotny (atrakcyjny) cel to taki, który niesie wyzwania, a sama jego realizacja może przynieść nam również wymierne korzyści. Atrakcyjność określania celu to przede wszystkim odpowiedź na pytanie: Dlaczego powinienem dążyć do tego celu? Pomocne może być sporządzenie rachunku zysków i strat związanego z osiągnięciem lub niepowodzeniem opracowanego planu.

Cel określony w czasie

Działaj w określonych wcześniej przez siebie dniach. Wyznaczenie konkretnej daty może poprawić naszą zdolność do mobilizacji, a także do działania. Bez tego łatwo wpaść w pułapkę opóźnienia celu. Zapisz więc na kartce dzień weryfikacji działań.

 

Cel SMART to bardzo pomocne stwierdzenie, które wpływa na realizację postanowień i planów. Warto korzystać z metod, które przynoszą wiele dobrego. Dzięki temu osiągnięcie sukcesu będzie jeszcze prostsze! Jesteśmy pewni, że Ci się uda i życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here