Jak motywować pracowników?

0
1253

Zgrany zespół z wykwalifikowanymi i zadowolonymi pracownikami jest elementem, w który warto inwestować. Wszystko to dlatego, że sukces firmy w dużej mierze zależy od zaangażowania pracowników w ich obowiązki. Jak motywować pracowników? Jaką metodę zastosować, aby uzyskać najlepsze wyniki? 

 

W cyklu życia każdego pracownika pojawiają się lepsze, jak i gorsze momenty. Zadaniem przełożonego jest odpowiednia reakcja i wsparcie w tych trudnych momentach. Jak motywować pracowników, aby zachęcić ich do działania? Jest na to kilka sposobów.

Czym jest motywacja pozytywna?

Wielu ekspertów uważa, że motywacja pozytywna jest ​​najlepszym sposobem, który powinien być zastosowany w pierwszym etapie. W pozytywnym podejściu można wyróżnić:

  • nagrody finansowe – różne nagrody finansowe, takie jak premie lub podwyżki wynagrodzeń za pracę w pełnym wymiarze godzin lub za osiągnięte wyniki,
  • zachęty pozapłacowe – dodatkowe ubezpieczenia, bilety do kina i klubów fitness, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne dla pracowników, rabaty na produkty firmowe, bony świąteczne i firmowe obiady.
motywacja pozytywna
Fot. Pexels

W wyniku stosowania powyższych metod pracodawcy z dużym powodzeniem zyskują lojalnych podwładnych. Są oni zadowoleni z wykonywanej pracy. Co ciekawe o wiele chętniej uczestniczą w samym rozwoju firmy.

Należy jednak pamiętać, że cały proces motywacyjny powinien być trwały i spójny. Dobrze zaplanowany system wynagrodzeń może mieć znaczący wpływ na wydajność pracowników. Przy przyznawaniu świadczeń pracowniczych za zakończoną pracę również powinien być określony procent. Nadmierne wyolbrzymianie wyników prędzej doprowadzi do dalszej frustracji niż do dodatkowej porcji motywacji.

Czym jest motywacja negatywna?

Motywacja negatywna to wpływanie na pracowników, w celu uzyskania bardziej efektywnej pracy. Dobrym przykładem może być groźba bezrobocia, degradacja na niższą pozycję lub potrącenie premii. W tym momencie warto wiedzieć, że każda metoda, która pobudzi chęć pracowników do działania, to metoda skuteczna. Oczywiście w tym momencie należy wskazać, że nie mówimy tutaj o mobbingu, który jest przestępstwem.

Oczywiście takie działania mogą doprowadzić do pogorszenia atmosfery i spadku satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Innym skutkiem może być zmniejszona kreatywność i spadek poczucia własnej wartości pracownika. Wszystko dlatego, że taka osoba zaczyna skupiać się na utrzymaniu stanowiska, zamiast uczyć się nowych umiejętności czy też dbać o interesy firmy. Właśnie dlatego lepiej postawić na motywację pozytywną, która jest o wiele bardziej skuteczna.

Jak motywować pracowników?
Fot. Pexels

Jak motywować pracowników?

Każda metoda powinna być dopasowana do konkretnego pracownika. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów i przykładów:

  • Publiczne pochwały – to bardzo prosta rzecz, o której często zapominamy zarządzając zasobami ludzkimi. Pracownicy ciężko pracują, aby osiągnąć swoje cele i czują się usatysfakcjonowani, gdy je osiągają. Kiedy przełożony lub lider zespołu to zauważy, a także publicznie pochwali, taka osoba poczuje się zwyczajnie doceniona. Dzięki temu przyszli pracownicy będą starali się utrzymywać wysoki poziom wykonywania zadań zlecanych przez przełożonych. Wpłynie to także na jego samoocenę, a to bardzo ważne.
  • Udział w tworzeniu biznesu – jeśli pracodawca zapewni pracownikom możliwość zgłaszania pomysłów, da im to poczucie przynależności i znaczenia dla organizacji. Oczywiście pomysły te powinny być w miarę możliwości realizowane. Ten element wpłynie na zaangażowanie w życie samej firmy. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepsze wyniki.
  • Cenna informacja zwrotna – Każdy chce wiedzieć, czy to, co robi ma sens. Z pomocą tych informacji pracownicy będą starali się wykonywać zadania z większym nakładem energii. Wszystko dzięki konkretnym instrukcjom i jasno przedstawionym oczekiwaniom.
  • Rozwój – to bardzo silny czynnik motywujący. Pracownik, który będzie wiedział o możliwości rozwoju oraz korzystał z różnych szkoleń z całą pewnością poczuje, że jest ważny. W dzisiejszych czasach bardzo często jest to element decydujący o pracy właśnie w konkretnym miejscu.

 

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego artykułu doskonale wiesz, jak motywować pracowników. Zgrany i zmotywowany zespół przyniesie najlepsze wyniki i wpłynie pozytywnie na rozwój Twojej firmy. Docenienie ludzi jest jednym z ważniejszych elementów prowadzenia firmy. Warto więc o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here