Jak przygotować dobry plan działania?

0
1940

Jesteś osobą zorganizowaną i chcesz poznać dodatkowe elementy, które pomogą Ci w planowaniu? A może zastanawiasz się w jaki sposób zacząć przygodę z harmonogramem pracy od zupełnych podstaw? Jaj przygotować dobry plan działania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

 

Bardzo dobrze wiemy, że planowanie sprawdza się bardzo dobrze nie tylko w pracy. To świetna alternatywa do rozłożenia nauki w czasie. Dzięki rzetelnej realizacji konkretnych planów i odpowiedniej dawce motywacji możesz również w łatwiejszy sposób osiągnąć sukces. Jak przygotować dobry plan działania, który będzie skuteczny? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Określ, ile czasu powinno zająć planowanie?

Na początku warto poznać odpowiedź na poniższe pytania:

 • Ile czasu zajmie wdrożenie planu?
 • Ile zasobów jest potrzebnych do realizacji planu?
 • Jeśli plan się nie powiedzie, ile czasu zajmie ponowna próba?

Im więcej odpowiedzi na takie właśnie pytania będziesz miał przed swoimi oczami, tym więcej czasu warto poświęcić na planowanie. Jeśli potrzebujesz wartości bazowej, najpierw wykorzystaj 15% szacowanego czasu projektu na planowanie, a następnie zobacz, jak to działa. To idealne rozwiązanie, które pomoże w razie konieczności na modyfikację działań lub na wycofanie się z błędnie poczynionych założeń.

Czym konkretnie jest plan?
Fot. Pexels

Czym konkretnie jest plan?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym jest plan? Bardzo dobrze opisuje go reguła SMART. Oznacza to, że działania i cele powinny być:

 • skonkretyzowane (ang. Specific),
 • mierzalne (ang. Measurable),
 • osiągalne (ang. Achievable),
 • istotne (ang. Relevant),
 • określone w czasie (ang. Time – bound).

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł, który dokładnie omawia i tłumaczy metodę SMART. Z całą pewnością jest to wiedza, z którą warto się zapoznać.

Pomyśl o najlepszym miejscu do planowania

Najlepsze miejsce do planowania powinno być dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. Ważne jest natomiast to, by dokładnie tam zapisywać własne cele i spostrzeżenia. Zebranie całości w jednym zeszycie czy aplikacji pozwoli na skuteczne ułożenie planu pracy, nauki czy nawet planu zwyczajnego dnia. Jeżeli wybierzesz zwykły notes zadbaj o to, by był on przejrzysty. Dzięki temu sporządzając notatki natychmiast będziesz mógł przystąpić do działania. Co ciekawe na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji, które przypomną o zadaniu do zrealizowania. Warto taką możliwość zwyczajnie przetestować.

Jak przygotować dobry plan działania? – Poznaj zasady dobrego planowania!
Fot. Pexels

Jak przygotować dobry plan działania? – Poznaj zasady dobrego planowania!

Czy istnieje jedna uniwersalna metoda planowania? Zdecydowanie nie! Czy można wykonać jakiekolwiek kroki, by sporządzony plan miał sens? Jak najbardziej tak!

 • Stawiaj sobie realne cele – ogromna liczba zadań do zrealizowania może nas zwyczajnie przytłoczyć. To natomiast uniemożliwia nam realizację kolejnych zadań. Chcesz nauczyć się języka obcego? Pamiętaj, że nie zrobisz tego w dwa tygodnie. Daj sobie pół roku, a nawet więcej. To jest jak najbardziej możliwe.
 • Planuj realistycznie – Jeśli w danym czasie nie wiesz, ile czasu będziesz potrzebował na realizację konkretnego zadania, nie zapisuj tego. Taki dodatkowy stres jest zupełnie niepotrzebny, a plan i tak zostanie wykonany.
 • Planuj z wyprzedzeniem – na początku tygodnia warto pomyśleć o tym, co będziemy robić w ciągu najbliższych 7 dni. Dzięki temu można zorganizować dosłownie wszystko – od prania i prasowania po dodatkowe zajęcia dla dzieci. Jeśli potrafimy z wyprzedzeniem zaplanować nasze obowiązki, to sukces jest wręcz gwarantowany.
 • Postaw na kontrolę – oczywiście planowanie może pomóc Ci zapanować nad chaosem. Dzięki temu przywrócimy równowagę i spokój, a realizacja planów tygodniowych i dziennych stanie się dla nas łatwiejsza. Dodatkowo dzięki takim działaniom zaplanujemy skutecznie proces nauki czy rozwoju firmy. Warto natomiast wybrać odpowiedni sposób weryfikowania czy zrobiliśmy wszystkie zadania. Przydatne mogą okazać się aplikacje mobilne lub zwykły kalendarz. Nie oszukuj siebie! Tylko dzięki temu będziesz mógł skorygować ewentualne błędy.

 

Dobre planowanie jest podstawą prowadzenia skutecznych działań. Nieważne czy mówimy o pracach domowych czy o rozwoju osobistym. To doskonałe narzędzie, które pomaga realizować własne cele. Umiejętne wykorzystanie takich możliwości pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Zdecydowanie warto więc z tego skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here