Wielu przedsiębiorców otwierających swój biznes zastanawia się nad regulacjami i bezpieczeństwem przewozu poszczególnych towarów. Jeśli mamy w swojej ofercie produkty eksportowane, w niektórych przypadkach muszą one być przewożone w chłodniach. Co dokładnie obejmują przewozy ładunków chłodniczych?
Jakie produkty muszą być przewożone w chłodniach?
Bez transportu nie byłoby rynku. Dzisiaj niemal cała produkcja spożywcza czy przemysłowa jest w jakimś stopniu oparta o handel zagraniczny i międzynarodową wymianę towarów. Ogromna ilość produktów wymaga odpowiedniego przewozu. Niezależnie od tego, czy transport odbywa się na dłuższe trasy, czy trwa tylko kilka godzin, istnieją produkty, które muszą być transportowane w warunkach chłodniczych. Są to przede wszystkim warzywa, owoce i grzyby, mięso i ryby, wyroby medyczne, produkty mleczne, cukiernicze, a także soki, alkohole, rośliny i kwiaty. Oczywiście temperatura chłodni musi być odpowiednio dostosowana do produktu oraz odległości, jaką pokona.
Aby sprzedawać produkt, który jest dobrej jakości, warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy transportowej. Przewozy ładunków chłodniczych oferuje fracht.pl, firma z tradycją i doświadczeniem. Dzięki przewoźnikom obeznanym w temacie i odpowiednim pojazdom, produkty będą bezpieczne nawet na długich trasach.
Na jakie trasy mogą być przewożone towary ładunków chłodniczych?
Przewożenie ładunków chłodniczych może odbywać się na wielu różnych odległościach. Wszystko zależy od aktualnych regulacji związanych z polityką gospodarczą danego państwa. Najbardziej popularne są przewozy w obrębie Europy, jednak wiele różnych towarów, wymagających transportu w warunkach chłodniczych, jest importowanych również z krajów poza Europą. Przykładem mogą być na przykład leki z USA czy innych krajów „za oceanem”, a także wiele towarów z Chin. W kontekście owoców wiele z nich, nawet tych egzotycznych, jest obecnie uprawianych na terenie Europy, nadal istnieją jednak produkty spożywcze, które sprowadzane są tylko i wyłącznie z krajów pozaeuropejskich, jak Brazylia czy Ekwador. Takie produkty trafiają do nas zazwyczaj na statkach lub pokładach samolotów transportowych.
Sprzęty do przewożenia ładunków chłodniczych
Zazwyczaj do transportu towarów, które muszą być przewożone w chłodniach kupuje się specjalne samochody z chłodnią. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpowiednie zaprojektowanie samochodu pozwala utrzymać wewnątrz wskazaną temperaturę, a wmontowana w środek pojazdu technologia, odpowiednio ją regulować. Najczęściej kupowaną chłodnią jest ta, która posiada DMC 3,5 i ładowność 1,2 tony. Istnieją także większe chłodnie.
W przypadku mniejszego transportu można zastosować także niewielkie lodówki, przewożone osobno w kabinie. Podobną zasadę stosuje się w przypadku transportu lotniczego – tutaj ważną rolę grają kontenery chłodnicze, które umożliwiają transport żywności czy leków samolotami.