Co to są studia podyplomowe – kompletny przewodnik

0
1427

Wybór tak zwanej podyplomówki to coś, co wymaga bardzo odpowiedzialnej i mądrej decyzji. Z jednej strony jest to inwestycja materialna o wartości kilku tysięcy złotych, z drugiej wymaga dużego nakładu czasu i środków. Jeśli chcesz wiedzieć co to są studia podyplomowe, jakie kursy możesz wybrać i co zweryfikować przed rekrutacją, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 

Studia podyplomowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez absolwentów studiów licencjackich i magisterskich. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące aplikacji, nauki i specyfiki takiej formy edukacji.

Co to są studia podyplomowe?

Jest to forma kształcenia inna niż studia wyższe i studia doktoranckie. To opcja odpowiednia dla kandydatów z co najmniej pierwszym stopniem (tytuł licencjata lub inżyniera). Każda uczelnia określa różnice w wymaganiach dotyczących tej właśnie formy nauki. Po ukończeniu student otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu studiów podyplomowych. Natomiast sam program może wymagać od studentów złożenia pracy dyplomowej lub zdania egzaminu. W naszym kraju dostępne są między innymi studia podyplomowe prowadzone przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Co to są studia podyplomowe?
Fot. Pexels

Co warto wiedzieć o formalnościach?

Formalne aspekty relacji z uczelnią będą wiązały się z trzema najważniejszymi dokumentami:

  • Regulamin studiów podyplomowych,
  • Regulamin czesnego.

Warto wiedzieć, że proces rekrutacji na uczelni powinien być szybki i skuteczny. Z całą pewnością musisz poświęcić trochę czasu na przeczytanie tych dokumentów i znaleźć energię, aby wyeliminować wszelkie wątpliwości. Jasne zasady i dobrze opisane punkty potwierdzą, że Twój wybór jest zwyczajnie dobry.

Wszystko o wyborze uczelni

Propozycje marketingowe prowadzone przez dane uczelnie mają za zadanie przyciągnięcia jak najliczniejszej grupy studentów. Zwykle pokazywane są konkretne kierunki, które brzmią jak bajka i spełnienie marzeń. Niestety bardzo często nie jest to wiążące. Gdzie możesz znaleźć prawdziwy plan nauki, który można zweryfikować w wybranej przez siebie specjalizacji? Dokument ten nosi nazwę harmonogramu studiów. Jakie dane powinieneś w nim znaleźć? Najpierw nazwa przedmiotu, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego oraz jego stopień naukowy lub wykształcenie. Dodatkowo w takim miejscu jest wskazana liczba godzin i metody nauczania z danego przedmiotu.

Sprawdź, czy podczas toku nauczania znajdziesz przedmioty, które będą Cię interesowały i przyniosą konkretne korzyści w postaci nabytej wiedzy. Szkoda będzie wydawać pieniądze na coś zupełnie bezużytecznego. Nauka dla papierku jest zdecydowanie nieskuteczna.

Nauczanie zdalne czy zjazdy stacjonarne?
Fot. Pexels

Nauczanie zdalne czy zjazdy stacjonarne?

Zwróć uwagę na czas nauki oznaczony jako nauka zdalna lub bez bezpośredniego udziału uczniów i nauczycieli. Krótko mówiąc, dotyczy to planowanego czasu. Musisz zarezerwować czas, aby zrobić poszczególne zadania samodzielnie w domu. Dodatkowo ostatnio coraz bardziej popularne są studia podyplomowe w formie online. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na dojazdy oraz zaoszczędzisz pieniądze na ewentualne noclegi. Dobrze jest przemyśleć, co w Twoim przypadku będzie najbardziej korzystne.

Weryfikacja kadry nauczycielskiej

Warto również sprawdzić, kto będzie prowadził poszczególne zajęcia. Wystarczy wyszukać takie informacji w sieci. Wykwalifikowana kadra, która należy jednocześnie do grona praktyków zagwarantuje najlepiej prowadzone zajęcia.

Czy warto?

Jak najbardziej tak! Nieustanny rozwój osobisty jest bardzo ważnym elementem ludzkiego życia. Pozwala na poszerzenie horyzontów, wiedzy i możliwości zawodowych. To świetne uzupełnienie kompetencji, które przyda się w pracy i życiu codziennym. Jeżeli tylko masz taką możliwość, koniecznie pomyśl o takim rozwiązaniu.

 

Jesteśmy pewni, że już wiesz co to są studia podyplomowe. Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji, trzymamy mocno kciuki! To zdecydowanie ciekawa przygoda, która niesie za sobą liczne wyzwania i ciekawe, nowe znajomości. Mamy nadzieję, że nauka będzie jak najbardziej owocna i przydatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here