Noworoczne postanowienia o których warto pomyśleć

0
861

Zamiast mówić, że w nowym roku zaczniesz naukę języka obcego, lepiej stworzyć odgórnie cały plan nauki. Jeśli chcesz zmienić pracę, zrób pierwszy krok i napisz lub zaktualizuj swoje CV. Noworoczne postanowienia lepiej spełnić, gdy mamy już zaplanowane i podjęte konkretne działania. Nie zapomnij też zarezerwować czasu na odpoczynek i zabawę.

 

Nadchodzi Nowy Rok i teraz jest czas na podjęcie postanowień noworocznych. Czy pamiętasz, czego chciałeś w zeszłym roku? Czy to wszystko zrobiłeś? Statystycznie około 90% decyzji nie jest w ogóle wykonywanych, a większość postanowień trwa do połowy stycznia. Jak to zmienić? Jak w końcu osiągnąć to, czego chcesz? Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak odpowiednio podjąć się realizacji postanowień noworocznych.

Dlaczego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień

Podejmując się realizacji postanowień noworocznych, ludzie obiecują sobie, że do zamierzonego efektu dojdą na szybko. To ścieżka, która nie prowadzi do spełnienia postanowień, a może nawet frustrować i rozczarowywać. Podczas podejmowania decyzji ważne jest, aby zachować spokój i konsekwencję. Jednocześnie należy pamiętać, że początkowy entuzjazm szybko zniknie.

Noworoczne postanowienia o których warto pomyśleć
Fot. Pexels

Najpierw zastanów się, jakie środki możesz podjąć, aby uzyskać pożądany efekt. Następnie upewnij się, że będziesz kontynuować tę operację w ciągu ostatniego określonego czasu (na przykład dwa tygodnie lub jeden miesiąc). Warto wcześniej sobie wszystko rozplanować. Pomocny może być w tym cel SMART.

Jak nie stracić zapału?

Cenisz sobie osoby, które dbają o swoją kondycję, dlatego postanawiasz zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać w nowym roku. Głośny sylwester minął i 1 stycznia spędziłeś godzinę na stacjonarnym rowerze. 2 stycznia napełniłeś lodówkę warzywami, kiełkami fasoli i hummusem. Po pewnym czasie stwierdzasz, że Twoje ćwiczenia nie są już normalne, a w lodówce są słodzone napoje gazowane i fast-food. Tymczasowa obsesja na punkcie zdrowego stylu życia nie pomoże Ci zmienić się na zawsze.

Jak więc nie stracić zapału już na samym początku? Postaraj się przestrzegać poniższych punktów:

  1. Zdefiniuj odpowiedni cel – nie ma sensu podejmować wysiłków, które nie przyniosą określonego rezultatu. Przez to można być tylko rozczarowanym. Możesz zdecydować się na żmudne studia, ale jeśli nie będziesz uczyć się w jakimś konkretnym celu, początkowa trudność osłabi twój entuzjazm.
  2. Realizm przede wszystkim – równie ważne jest to, czy projekt, który zamierzasz realizować, mieści się w aktualnych możliwościach. Jeśli jesteś zaangażowany w projekt korporacyjny, który w pełni ci się spodoba, trudno zaplanować podróż dookoła świata.
  3. Bądź gotowy do poświęceń – osiągnięcie atrakcyjnych celów zwykle wymaga dodatkowego wysiłku. Na przykład, jeśli chcesz się przekwalifikować i zostać liderem, musisz znaleźć czas i pieniądze na kurs. Ważne jest, aby zastanowić się, jak dostosować zdobywanie nowych kwalifikacji do bieżącej działalności zawodowej, życia rodzinnego i społecznego czy zainteresowań. Być może zmiana branży zmusi cię do porzucenia poprzednich przyzwyczajeń. Warto się zastanowić, czy jesteś gotowy na dokonanie większych zmian i przeorganizowanie codziennego życia.
  4. Zachowaj dobre nawyki – aby wytrwać w dążeniu do własnych celów, konieczne jest wypracowanie w działaniu pewnej regularności. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka obcego, możesz zainstalować na telefonie aplikację, która przypomni Ci o codziennych powtórkach. Dzięki powiadomieniom na ekranie regularne ćwiczenia mogą stać się nawykiem. Regularność to podstawa.
Noworoczne postanowienia
Fot. Pexels

W nowym roku będę miał więcej czasu na odpoczynek

Planując swoje osiągnięcia na nowy rok, nie zapomnij o swoich przyzwyczajeniach i odpoczynku. Jeśli jesteś ambitny, to świetnie, ale warto się czasem zatrzymać i odpocząć. Możesz zdecydować, w którym dniu miesiąca lub tygodnia będziesz oddawać się ulubionej rozrywce, takiej jak podróżowanie z przyjaciółmi, oglądanie swojego ulubionego serialu czy zakupy. Pamiętaj o regularności!

Osiągnięcie celów to z pewnością sukces, który doda Ci z pewnością skrzydeł i zmotywuje do dalszej ciężkiej pracy. Wdrożenie mądrego zaplanowania może przynieść wiele innych korzystnych zmian, o których nawet nie pomyślałeś. Czasami jednak warto zwolnić i zastanowić się czy obecna sytuacja pomoże mi w realizacji moich postanowień. Jeśli nie, to może czas przełożyć plany na kolejny rok?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here