Praca zdalna w domu – rzeczy, które pomogą organizacji pracy

0
1430

Coraz więcej pracowników decyduje się przynajmniej częściowo na pracę w domu. Praca zdalna z domu daje dużą swobodę w zarządzaniu czasem i ułatwia godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Aby móc efektywnie działać we własnych czterech kątach, trzeba skorzystać z określonych narzędzi. Sprawdź, co może Ci pomóc!

 

Pracujesz zdalnie w domu? Jeśli wyposażysz się w odpowiednie narzędzia, praca zdalna będzie dla Ciebie przyjemniejsza i skuteczniejsza. Zapoznaj się z potrzebami biurowymi każdego freelancera i znajdź programy i aplikacje, które mogą być przydatne w Twojej pracy zdalnej.

A jeżeli jesteś zainteresowany jak zwiększyć efektywność pracy sprawdź również nasz artykuł

Komunikator

Praca zdalna w domu nie oznacza, że ​​musimy ukrywać się przed światem w domu, aby wykonać zaplanowaną pracę. W większości przypadków pracodawcy oczekują od pracowników wykonujących obowiązki zdalne utrzymywania z nimi dobrego kontaktu.

Praca zdalna w domu – rzeczy, które pomogą organizacji pracy
Fot. Pexels

Jest to korzystne rozwiązanie, które może zwiększyć wzajemne zaufanie. Pracodawcy mogą monitorować postępy w realizacji konkretnych projektów, a pracownicy mogą w każdej chwili zwrócić się o pomoc lub poradę do swoich przełożonych. W dużych firmach chętnie wykorzystywane są popularne komunikatory, takie jak Skype, Google Hangouts czy FaceTime.

Zdalne kontrolowanie systemu operacyjnego

Najpopularniejszym narzędziem tego typu jest TeamViewer. Przydaje się głównie w pracy informatyków, którzy muszą zdalnie zdiagnozować problemy i naprawić usterki w komputerach pracowników w innym mieście czy kraju. Ponadto program może w łatwy sposób uzyskać dostęp do dokumentów przechowywanych na innym komputerze i prowadzić wideokonferencje. Ponadto dzięki niej możesz:

  • Prowadzić spotkania zdalnie z domu,
  • Wziąć udział w wideokonferencji,
  • Stworzyć zdalną kopię zapasową danych.

Praca zdalna z domu i wirtualne dyski

Dropbox czy Dysk Google to narzędzia, bez których trudno sobie wyobrazić home office. Dysk wirtualny umożliwia łatwe i szybkie udostępnianie i odbieranie dokumentów, prezentacji, notatek nie tylko w celu wykonywania zadań. Główną zaletą tego narzędzia jest to, że umożliwia ono wybranym osobom korzystanie ze zgromadzonych zasobów. Dostęp do nich jest niemal z każdego miejsca na Ziemi (oczywiście o ile masz dostęp do szybkiego Internetu).

Praca zdalna z domu i wirtualne dyski
Fot. Pexels

Zaplanuj listę zadań dzięki notatnikowi

Jeśli dokładnie wiemy, co robić i ile mamy na to czasu, znacznie łatwiej nam będzie zaplanować pracę. Może to pomóc lepiej zorganizować dzień, zwiększając w ten sposób wydajność pracy. Narzędzia takie jak Trello mogą pomóc w tworzeniu i udostępnianiu list zadań. Program służy również do przesyłania zdjęć, dokumentów i innych plików, ale jego najważniejszą funkcją jest stworzenie tablic z planem pracy, co jest bardzo przydatne do koordynowania pracy wszystkich osób w danym projekcie. Można go na bieżąco aktualizować i uzupełniać. Dzięki niemu można przydzielań konkretne zadania i wyznaczyć terminy ich realizacji.

Poczta elektroniczna

W prawie każdym miejscu pracy wysyłanie i odbieranie wiadomości z firmowych kont e-mail jest integralną częścią codziennego życia. E-mail to narzędzie uniwersalne, bez niego trudno wyobrazić sobie życie. Dla osób pracujących w modelu home office jest jednym z najważniejszych kanałów komunikacji i może uczestniczyć w procesie dystrybucji informacji lub dokumentów.

Serwis pracy zdalnej. Narzędzia dla freelancera

Useme to polski serwis do pracy zdalnej, który umożliwia przedstawienie swojego portfolio potencjalnym klientom, wyszukanie interesującego projektu oraz wystawienie faktury bez konieczności zakładania firmy. Jest używany głównie przez freelancerów w zawodach kreatywnych.

Serwis umożliwia obu stronom transakcji zawieranie umów drogą elektroniczną za pośrednictwem sieci Internet. Useme zapewnia bezpieczne transakcje: gwarantuje bezpieczeństwo środków kontrahenta i opłatę po wykonaniu zamówienia w terminie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ponadto freelancerzy (np. copywriterzy) mogą łatwo zrezygnować z praw autorskich i uzyskać za nie dodatkową opłatę.

Oczywiście, aby cieszyć się wszystkimi tymi korzyściami, potrzebny jest dostęp do Internetu oraz odpowiedni sprzęt. Warto wspomnieć, że pracownikom, którzy do pracy posługują się własnymi narzędziami, materiałami i sprzętem, przysługują ekwiwalenty pieniężne, które są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here