Pytania na rekrutacji – wszystko, co powinieneś wiedzieć o rekrutacji online

0
1005

W ostatnim czasie wszystkie aktywności przechodzą do sieci. To samo tyczy się rozmów o prace, które do tej pory odbywały się twarzą w twarz. Czy jest to korzystne rozwiązanie dla kandydatów i pracodawcy? Czy pytania na rekrutacji online pozwolą dokonać najlepszego wyboru? Sprawdźmy!

 

 

Rozmowa o pracę online również wymaga solidnego przygotowania się. Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą poznać różnice między spotkaniem realnym, a tym, które prowadzone jest przy użyciu komunikatora w sieci. Jesteśmy, że taka wiedza będzie dla Ciebie bardzo przydatna.

Plusy i minusy rekrutacji zdalnej

W Internecie nie brakuje ogłoszeń o pracę. Osoby poszukujące nowego stanowiska mogą je znaleźć na dedykowanych portalach. Oferują one ogłoszenia na stronach internetowych z różnymi lokalnymi i ogólnokrajowymi ogłoszeniami. Znalezienie pracy jest również możliwe za pośrednictwem mediów społecznościowych, aplikacji mobilnych, portali z profilami pracowników i firm, forów zawodowych i publicznych. Wydaje się, że bogate możliwości zatrudnienia sprawiają, że zarówno pracodawcy, jak i kandydaci mogą łatwo, szybko i przyjemnie rekrutować online.

Plusy i minusy rekrutacji zdalnej
Fot. Pexels

Ponieważ Internet przejmuje wiele dziedzin życia społecznego, w tym samym czasie wyraźnie spadły wydatki na gazety w każdym budżecie domowym. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które reklamują się w lokalnych mediach, muszą liczyć się z tym, że ich reklamy nie trafią do wszystkich ekspertów mieszkających na określonych obszarach. Będą to tylko osoby, które mają w zwyczaju kupowanie gazet i sprawdzanie działu ogłoszeń, więc publiczność ogłoszeń drastycznie się skurczyła. W przypadku tego typu pracodawcy trudno będzie też pozyskać wielu ekspertów spoza regionu, którzy mogą być bardziej skłonni do podjęcia pracy i rozważą możliwość przeprowadzki.

Oczywiście rekrutacja online nie jest pozbawiona wad. Rekruterzy otrzymują wiele aplikacji o niskiej jakości i są bardziej skłonni do przyjmowania słabszych osób. Ponadto nawiązanie profesjonalnej relacji przez Internet będzie wiązało się z pewnym ryzykiem dla obu stron (zwłaszcza kandydatów, którzy podają swoje dane).

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Wartość ogłoszeń o pracę online jest bardzo zróżnicowana. Nie ma tutaj szablonu, więc bez problemu można znaleźć dużą ilość reklam i jednozdaniowych notatek typu „Zapracuję, numer telefonu: …” Aby uniknąć problemów, każde ogłoszenie powinno zostać sprawdzone przez pracownika pod kątem wiarygodności pracodawcy. Biorąc udział w rekrutacji online, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy do osób lub firm podających się za pracodawców;
  • Sprawdź, czy firma jest w rejestrze podmiotów gospodarczych;
  • Najlepiej korzystać ze sprawdzonych portali i wyszukiwarek;
  • Wysyłanie dokumentów aplikacyjnych zawierających wrażliwe osoby i dane kontaktowe do osób zamieszczonych na niezweryfikowanych forach jest ryzykowne
  • Jeśli podejrzewasz przestępstwo (na przykład propozycję zaangażowania się w nielegalne działania), zgłoś to policji.
Pytania na rekrutacji online
Fot. Pexels

Pytania na rekrutacji online

Pytania na rekrutacji online są praktycznie identyczne jak w przypadku tradycyjnej formy. Przede wszystkim dobrze jest poznać podstawowe informacje na temat pracodawcy, jak również pomyśleć o własnych wymaganiach w stosunku do konkretnego stanowiska. Przed rozpoczęciem takiej rozmowy warto również sprawdzić stabilność łącza internetowego oraz wybrać wygodne i ciche miejsce do przeprowadzenia samej rozmowy. Zadbaj o to, by nie przeszkadzały Ci dzieci czy też zwierzaki. Wybierz też miejsce dobrze oświetlone o estetycznym tle. Dobrze jest też umówić się na konkretną godzinę i przekazać numer telefonu do kontaktu w razie ewentualnych problemów technicznych.

 

Rozmowa o prace przez Internet jak najbardziej może być stresująca. Najważniejsze jest dobre przygotowanie się i pozytywne nastawienie, które jest doceniane przez osoby przeprowadzające rekrutację. Takie połączenie zwiększy Twoje szanse na otrzymanie pracy, a Ty będziesz mógł cieszyć się dodatkowymi wyzwaniami na nowym stanowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here